Česká výprava dohromady slavila pět medailových umístění.

Hála dokázal ve sprintu porazit Slováka o pouhé dvě setiny sekundy a odsunul nejzkušenějšího českého sprintera na čtvrté místo.

Pro Hálu je to druhá individuální medaile mezi seniory. Před dvěma lety byl třetí na mistrovství Evropy, loni skončil čtvrtý na světovém šampionátu a letos přiváží cenný kov i z největší akce, která se ve sjezdu na divoké vodě koná.

„Je to určitě nejvíc, co jsem dokázal. Byl jsem třetí na Evropě, ale tohle je mistrovství světa a opravdu velká konkurence. Vždycky to u mě je tak, že mi to hned po závodě nedochází, ale za dva tři dny si teprve uvědomím, co jsem dokázal," rozpovídal se Hála po dlouhé dopingové kontrole, kterou musel po vyhlášení absolvovat.

Sportovně bral čtvrté místo Tomáš Slovák.

„Je to opravdu málo, ty dvě desetiny, na druhou stranu jsem rád, že se to povedlo zrovna Ríšovi. Já jsem už měl podobné štěstí jako on několikrát a teď se to trochu vyrovnalo," nesmutnil nad nejneoblíbenějším umístěním sportovce Slovák. V kajakovém finále byl ještě Karel Slepica, který dojel třináctý a o jedno místo vylepšil umístění z kvalifikace.

Ve finále singlů se na prvních čtyřech místech zopakovalo pořadí z kvalifikace. Poprvé se mistrem světa stal Němec Normen Weber, kterému se povedlo udolat nejlepšího sprintera posledních let Francouze Alzingreho. Excelentnímu slovenskému slalomáři Matěji Beňusovi unikla ze čtvrtého místa medaile o pouhých šest setin. Finálová jízda tolik nevyšla Ondřeji Rolencovi, který nakonec obsadil sedmé místo před osmým Lukášem Novosadem.

Mezi singlířkami se do finále dostaly všechny tři Češky. Radka Valíková dojela pátá, Lenka Lagnerová šestá a juniorka Eliška Čapáková obsadila sedmé místo. Mistryní světa se stala Francouzka Marjolene Hecquetová.

Olomoučtí kajakáři šampionát zakončili zlatem v závodě hlídek.

O titulu rozhodli ještě před druhou jízdou

Ve slovinském Solkanu Slovák, Hála a Slepica vyhráli v konkurenci šestnácti týmů závod družstev a po roční pauze získali čeští kajakáři titul.

Na řece Soči se jelo podle nových pravidel, kdy se počítala lepší ze dvou jízd, a Čechům ke zlatu pomohlo hned první kolo, v němž porazili druhé Francouze o 0,26 sekundy.

„Modlil jsem se, aby do druhé jízdy foukalo a vydržely výsledky z první jízdy," smál se v cíli Karel Slepica, který poukázal na fakt, že ve všech závodních dnech se v Solkanu odpoledne zvedl vítr, který znemožnil vylepšení výsledků z prvních jízd, a v neděli se to opět potvrdilo.

Češi tak už na startu druhé jízdy věděli, že jsou jistí mistři světa.

„Bylo to takové zvláštní, vědět, že nemusíme ani jet, ale my jsme si tu mistrovskou jízdu naopak užili," připojil své pocity nejlepší sjezdař české reprezentační výpravy Richard Hála.

Olomoucký zápis do historie

Štastný byl po dojezdu i Tomáš Slovák, který nedělním vítězstvím dal zapomenout na zklamání ze čtvrtého místa.

„Byli jsme připravení, že i do té druhé jízdy půjdeme naplno. Nakonec to ale nebylo třeba a vyhráli jsme výsledkem z první jízdy, je to super!" radoval se Slovák.

Slovákovi, Slepicovi a Hálovi se povedl zápis do historie, protože poprvé ovládl mistrovství světa mezi kajakáři tým složený ze závodníků jednoho klubu, v tomto případě kajakářů SK UP Olomouc.

„Je to nejvíc, co může být. Celou sezonu spolu trénujeme a pak společně vyhrajeme i mistrovství světa, to je fakt pecka," smál se znovu Karel Slepica.

Kromě kajakářů poslední den mistrovství světa bodovaly i další české týmy. Singlkanoisté Ondřej Rolenc, Antonín Haleš a Lukáš Novosad podlehli pouze Francouzům a berou světové stříbro.

Poslední medaili přidali deblkanoisté Ondřej Rolenc – Jan Šťastný, Michal Šrámek – Lukáš Tomek a Roman Mornštejn – Petr Veselý. Češi v deblech skončili třetí, a to opět díky výkonu v první jízdě.

Mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě v Solkanu (Slovinsko) – sprint (finále):

Muži:

C1: 1. Weber (Něm.) 1:08,05, 2. Alzingre (Fr.) –0,61, 3. Cof (Slovin.) –0,99, …7. Rolenc –2,41, 8. Novosad –2,97, 11. Haleš (všichni ČR) –3,37.

K1: 1. Richard (Belg.) 1:01,50, 2. Znidarčič (Slovin.) –0,60, 3. Hála –0,76, 4. Slovák –0,78, …13. Slepica (všichni ČR) –2,56.

C2: 1. Božič, Taljat 1:07,21, 2. Cof, Hočevar (všichni Slovin.) –0,56, 3. Šťastný, Rolenc –0,58, …6. Šrámek, Tomek (všichni ČR) –1,66.

Ženy:

C1: 1. Hecquetová 1:16,77, 2. Paolettiová (obě Fr.) –3,45, 3. Eichenbergerová (Švýc.) –3,70, …5. Valíková –4,06, 6. Lagnerová –5,39, 7. Čapáková (všechny ČR) –6,61.

K1: 1. Brownová (Brit.) 1:08,13, 2. Mathysová (Švýc.) –0,82, 3. Malaterreová (Fr.) –0,95, …9. Paďourová (ČR) –2,09.

Hlídky muži:

K1: 1. ČR (Slovák, Hála, Slepica) 1:04,80, 2. Francie –0,26, 3. Slovinsko –0,71.

C1: 1. Francie (Alzingre, Marquer, Santamaria) 1:12,02, 2. ČR (Rolenc, Novosad, Haleš) –0,59, 3. Německo –0,82.

C2: 1. Francie (Alzingre/ Claudepierre, D. Guyonnet/G. Guyonnet, Leclerc/Pete) 1:09,94, 2. Slovinsko –0,32, 3. ČR (Šťastný/Rolenc, Šrámek/Tomek, Mornštejn/Veselý) –1,28.

Hlídky ženy:

K1: 1. Francie (Brenová, Malaterreová, Hostensová) 1:10,54, 2. Německo –1,08, 3. Itálie –1,85, …5. ČR (Paďourová, Zástěrová, Lagnerová) –3,36.

Autor: David Knebel