„Je to jeden z největších úspěchů v juniorské kategorii. Stoprocentně se projevila týmová práce. Jsem šťastný, že to takhle dopadlo," zářil Jiří Kaňkovský, trenér olomoucké stáje.

Olomoučtí cyklisté do Žiliny odjížděli v roli jasných favoritů. Při předchozích závodech Českého poháru měli jasnou převahu nad konkurencí. „Měli jsme ale strach z technických problémů nebo pádů. Divím se, že to bylo takhle jednoduché," přiznal Kaňkovský.

Šampionát měl nejprve na programu časovku. Olomoučtí jezdci začali v pozvolnějším tempu.

„Na prvním měřeném úseku jsme měli na Slavíka dvanáctisekundovou ztrátu. Pak ale následovala kopcovitá část, ve které jsme lepší," naznačil trenér zvolenou taktiku.

A strategie se vyplatila. Na obrátce měl Otruba na Slavíka k dobru třicet sekund 
a Šorm dvacet. Takovéto rozestupy vydržely až do cíle. „Navíc byl Brázda diskvalifikován kvůli špatnému objetí kužele z pátého místa," upozornil Kaňkovský.

Zatímco Otruba s Brázdou patří k předním jezdcům MAPEI Merida Kaňkovský, jméno Šorm bylo poněkud v utajení.

„V našem týmu je od začátku sezony. Byl na stáži 
v Americe a vrátil se až na mistrovství republiky," vysvětloval Kaňkovský. Olomoucký tým byl vidět i v závodu juniorek. „Adriana Klimková skončila pátá. Teprve letos začala závodit a cyklistiku střídá s triatlonem," prozradil Kaňkovský.

Také pro závod s hromadným startem naplánoval olomoucký tým úspěšnou taktiku.

„Při nájezdu do třetího kola rozjeli Kučera s Laštůvkou do kopce pekelné tempo, které jsme se v dalších dvou kolech snažili držet. Pak jsme začali nastupovat a na čele zůstala čtyřčlenná skupina, ve které byli Otruba s Brázdou, Štibingr a jeden Slovák, který nás ale nemusel zajímat," řekl Kaňkovský.

Spolupráce dvou olomouckých cyklistů se vyplatila 
a Brázda s Otrubou obsadil
i první dvě místa.

„Otruba rozjel tempo pro Brázdu a Štibingr nestačil. U Brázdy to nebyla náhoda, když před čtrnácti dny skončil sedmý při etapě Světového poháru," zmínil šéf olomoucké stáje.

Junioři teď mají před sebou mistrovství Evropy v estonském Talinu. „Pojede se ve zvlněném terénu, nic těžkého. Měly by se projevit přednosti Brázdy a Šorma. S umístěním do desátého místa bych byl spokojen," plánuje Kaňkovský.