IAAF Road Silver Label zdělenou olomouckému běžeckému festivalu pro rok 2013 ve čtvrtek převzal primátor města Olomouce Martin Novotný z rukou předsedy organizačního výboru závodu Carla Capalba.

„Získat plaketu od mezinárodní atletické federace byl náš sen, který se podařilo vyplnit. Naším cílem bylo získat bronzovou známku, proto nás velice těší, že máme dokonce stříbro," prohlásil na tiskové konferenci Carlo Capalbo, velký propagátor běžeckého sportu na území České republiky.

„Zisk stříbrné známky je velkou senzací, je to takový olomoucký zázrak," usmíval se sympatický Ital.

„Děkuji Carlovi, že dokázal rozběhat celou Olomouc i Olomoucký kraj. Atmosféra na letošním ročníku půlmaratonu byla úžasná," uvedla olomoucká dálková běžkyně Petra Kamínková, která se domácího půlmaratonu pravidelně účastní.

Nejmenší město na světě se stříbrnou známkou

Olomouc obdržela od IAAF stříbrnou známku kvalityStříbrné ocenění kvality pro město Olomouc znamená nejen zviditelnění na světové mapě běžeckých závodů. Udělenou známku však olomoucký závod musí v příštím roce potvrdit.

„Je to pro nás vyznamné ocenění i obrovská výzva. Čeká nás další ročník, ve kterém musíme potvrdit, že na známku kvality máme a dokážeme přitáhnout lidi, kteří v Olomouci stráví více než jednu noc," uvedl primátor Olomouce Novotný.

„Je to další kamínek do mozaiky naší snahy pořádat v Olomouci špičkové akce sportovní i kulturní, tak abychom město zviditelňovali a dali mu na mapě světa místo, které mu náleží," dodal Novotný.

Hanácká metropole se stala společně s americkým Albany nejmenším městem na světě, které se může pyšnit stříbrným oceněním atletické federace.

Olomoucký primátor Martin Novotný (vlevo) přebírá od Carla Capalba stříbrnou známku kvality IAAF

Olomoucký primátor Martin Novotný (vlevo) přebírá od Carla Capalba stříbrnou známku kvality IAAF

Čeká se 5000 běžců, "desítka" je ale zrušena

Letošního ročníku olomouckého běžeckého festivalu se zúčastnilo 3700 běžců, z toho 216 ze zahraničí.

V roce 2013 se však počet účastníků rozroste až na pět tisíc. Pořadatelé slibují i novou rychlejší trať a například i více zábavy v podobě většího počtu hudeních kapel.

Na druhou stranu se však nepoběží závod na 10 km, protože organizátoři chtějí klást největší důraz na samotný půlmaraton. Štafety i rodinný běh však v programu zůstávají.

Čtvrtý ročník olomouckého závodu se poběží 22. června 2013 a již nyní je na něj přihlášeno přes tisíc běžců.