"Očekávali jsme dobrý výsledek. Pro žáky a benjamínky, kteří trénují teprve několik měsíců, je to ale velký úspěch," ocenil trenér Miroslav Havel.

Součástí závodů byla také nominace na Světový pohár v maratonu a Český pohár veteránů. Olomouckým pořadatelům se i přes nepřízeň počasí podařilo uspořádat nově také atraktivní závody čtyřkajaků.

V sobotu se uskutečnily závody na krátké 200metrové trati, o den později dominovaly především závody na dlouhých tratích a náročný maraton.

I když řeka Morava není ideálním místem pro pořádání podobných závodů, organizátoři se snaží zavést dlouhodobou tradici.

„Hledáme především děti, které by se tomuto sportu věnovaly. Začínali jsme se dvěma a teď jich máme dvacet. O ambicích je těžké mluvit, ale chtěli bychom, abychom měli pět šest zástupců v mládežnických reprezentacích," přeje si Havel.

Rekordní účast na letošním ročníku naznačuje, že olomoucké závody by se mohly trvale zapsat do kalendáře.

„Většina lidí závody hodnotí kladně, protože mohou poznat něco jiného. Navíc se pro nejlepší snažíme dávat vysoké ceny tři lodě a jedno pádlo," dodal Havel.

Kanoistický Havel 2 Cup 2012 v Olomouci

Chtějí umělý kanál u Grygova

Členové klubu vyvíjí i další iniciativu.

„Založili jsme občanské sdružení na výstavbu umělého kanálu u Grygova. Pokud zástupci města a kraje uvidí hromadu veslařů a kanoistů s výsledky, tak to pomůže. Na Moravě trénujeme na kraji a veslaři uprostřed, abychom se na řeku vešli," řekl Havel, který je jednatelem občanského sdružení.

Olomoučtí rychlostní kanoisté se zatím zaměřují na kajakářské disciplíny.

„Nemáme trenéra na kanoe. Chtěli bychom to do klubu vrátit. Na kanoích totiž není taková konkurence. V Olomouci ale chybí tradice," upozornil Havel.

Celkové pořadí oddílů:

1. Sparta Praha 275,5 bodů, 2. Olomouc 175,5, 3. Hranice 146, 4. Chomutov 143, 5. Kojetín 104, 6. Přerov 100,5, … 13. Litovel 19.