Nová trasa závodu současně umožní zvýšení počtu startujících v hlavním závodě až na pět tisíc. 

„Letošní trať bude propustnější, lepší běžci nedoběhnou v druhém okruhu ty pomalejší. Tyto úpravy nám umožnily nárůst kapacity závodu, který je vždy dlouho dopředu vyprodaný. A zároveň ukážeme mnohem více z krás města," říká Ondřej Brouček, manažer závodu, pátého ze sedmi dílů RunCzech běžecké ligy.

Trasa Olomouckého půlmaratonu 2014. Klikněte pro zvětšení

Trasa Olomouckého půlmaratonu 2014

Pomáhala Petra Kamínková

Olomoucký půlmaraton 2012: nejrychlejší Češka – olomoucká Petra KamínkováDůvody jsou tedy bezpečnostní a také reagují na doporučení komise IAAF, Mezinárodní asociace atletických federací, která znovu už podruhé udělila podniku stříbrnou známku organizátorské kvality.

Na výběru nové trasy se mimo jiné podílela jedna z nejlepších českých běžkyň Petra Kamínková, která v Olomouci žije a trénuje.

„Doufám, že se bude líbit a přiláká k nám další běžce," usmívá se. „Kromě jediného mírného kopce přímo u náměstí by měla být také rychlejší," dodává. Právě možnost překonávání rekordních časů znamená magnet pro elitní světové běžce.

Výhled na Svatý Kopeček

Start i cíl závodu zůstávají na Horním náměstí pod orlojem.

Pak se běžecký had vydá Riegrovou ulicí k nádraží okolo Dómu, dále podél atletického stadionu a univerzity.

Smetanovými sady zamíří okolo Androva stadionu do severní části města.

Zde na závodníky čeká výhled na Svatý Kopeček. Poběží se přes Hejčín a Lazce a také okolo vojenské nemocnice zpět do centra. Posledních pět kilometrů pak po Masarykově třídě a třídě Kosmonautů kopíruje trať úvodní část.

Olomoucký půlmaraton 2013

„Oproti minulým ročníkům se vydáme do jiných částí města, jejichž obyvatelé budou včas informováni o všech dopravních opatřeních ve večerních hodinách, kdy se poběží," tvrdí Zoran Bartek z pořadatelské­ho týmu.

Zbývá už jen tisícovka čísel

Letošní ročník olomouckého půlmaratonu startuje 21. června v 19 hodin.

REGISTRACE na 1/2maraton v Olomouci ZDE

Kapacita startovních míst se oproti loňsku rozšiřuje o 1 500 čísel a vzrostla na pět tisíc účastníků.

„Už teď zbývá jen necelá tisícovka startovních čísel a to jsou tři měsíce před startem. Očekáváme, že budou vyčerpána opět s předstihem," oceňuje Ondřej Brouček.

Na 2 300 míst se zvyšuje také počet startujících v rodinném běhu.

Bohatý doprovodný program největšího moravského běhu dotvoří také Moravia Sport Expo. Sportovní veletrh, který se oproti minulosti rozroste zhruba čtyřikrát v nově zrekonstruovaném pavilonu A výstaviště Flora.

„Bude zde umístěn také výdej startovních čísel a na ploše okolo tří tisíc metrů čtverečních očekáváme až dvacet tisíc návštěvníků," předpokládá Zoran Bartek.

Dalším lákadlem zde bude i výstava fotografií z uplynulých čtyř ročníků. (tn)