Přesně v 19 hodin vystřelil olomoucký primátor Miroslav Žbánek ze zbraně a odstartoval jedenáctý ročník olomouckého půlmaratonu. Na zaplněném náměstí za mohutné podpory se vydala do závodu první várka běžců. Mezi nimi i největší favoriti i favoritky.

Rodinný běh v Olomouci, 14. 8. 2021
Rodinný běh v Olomouci: radost, odhodlání i návraty po covidu

Prvních sedm kilometrů vévodil všem podle předpokladů Jiří Homoláč, ale poté musel odstoupit. Toho využil Geron Steward a opanoval celé klání v čase 1:09:39.

„Ještě na sedmém kilometru na mě měl Jirka třicet metrů, ale začal jsem ho stahovat. Když jsem viděl, že ho doběhli i další, věděl jsem že je něco špatně,“ popisoval vítěz klíčový moment. Jsem opravdu překvapený, neočekával jsem, že vyhraji, ale běžel jsem čas, který jsem chtěl,“ dodal Steward.

Celý závod jsem měl sucho v puse, tak jsem se snažil pořád pít, ale nejsem dobrý v pití při běhu, takže to pro mě byla trošku komplikace,“ popisoval Steward s úsměvem.

Olomoucký půlmaraton, 14. srpna 2021
OBRAZEM: Olomoucký půlmaraton 2021

Vítěz: Asi nejlepší atmosféra

Petr Hošna proťal cílovou pásku až téměř dvě minuty za Stewardem (1:11:26).

„Jsem z Písku, vyjížděli jsme v 9 ráno, přijeli jsme do Olomouce dvě odpoledne a ještě jsme se šli podívat do ZOO. Měl jsem hodinu, abych se osprchoval na hotelu a šel na start. Počasí sice bylo náročnější, ale jsem zvyklý,“ překvapil přípravou na závod Hošna, který pár týdnů zpět bral třetí místo na půlmaratonu v Karlových Varech.

„Z druhého místa jsem nadšený. Sice o dvě minuty horší čas než ve Varech, ale tady to bylo náročnější. Když jsem viděl Jirku Homoláče, že jej stahuju, tak jsem do toho šel,“ dodal stříbrný muž.

„Celkově se mi líbilo okolí a atmosféra na náměstí byla fantastická, ale dál na trati mi přišla lepší ve Varech,“ pokračoval Hošna.

„Byla to asi nejlepší atmosféra, kterou jsem zažil, pouze dva kilometry před náměstím skoro žádní fanoušci nebyli, takže jsem se cítil osamělý,“ oponoval Steward. Bronz bral Milan Janoušek (1:12:47).

Mezi ženami vládla Hana Homolková s výsledným časem 1:20:24 o čtrnáct sekund před Marketou Gajdorusovou.

„Běželo se mi dobře, fanoušci byli skvělí, trať trošku náročná kvůli počasí, ale tím, že start byl až v sedm, tak to nebylo tak hrozné,“ popisovala vítězka.

Bronzová Kamínková

Třetí k radosti všech domácích fanoušků doběhla Petr Kamínková, která na finálové rovince sklidila největší aplaus.

„Zezačátku jsem si říkala, kdybych byla šestá, ale na 15. kilometru jsem měla náskok sto metrů, tak jsem to zkusila,“ popisovala Petra Kamínková.

„V cíli před těmi lidmi za potlesku, to mám vždycky slzy v očích,“ uzavřela Kamínková hodnocení svého jedenáctého startu na jedenáctém ročníku půlmaratonu.