Sestava Czech Dakar Teamu se oproti předešlým letům zredukovala.

„Motorkáři nedali dohromady peníze. Ten samý problém nastal i u druhé tatrovky, se kterou jsem startoval v Rusku. Po havárii navíc nemám stále v pořádku koleno a celou rallye bych nezvládl. Na Dakaru tedy budu jen jako manažer,“ vysvětloval Marek Spáčil.

Závodní adrenalin mu bude pochopitelně chybět.

„Ruce mě svrbí už teď,“ přiznává se smíchem.

Největší naděje budou zástupci Czech Dakar Teamu upínat k zelené tatrovce pilotované Martinem Kolomým. Ten přitom před rokem v Jižní Americe těžce havaroval a podstoupil náročnou operaci zad.

Stihl se však dát do pořádku a v říjnové generálce vyhrál tuniskou El Chott rallye.

„Hlavním důvodem našeho startu v Africe bylo otestovat Martinova záda a auto. Zatím vše vypadá dobře. Přípravu jsme nepodcenili. To byl také důvod, proč jsme nenasadili druhé auto. Vůz by před závodem nebyl dostatečně připraven,“ upozornil Spáčil.

A s jakým výsledkem by byl spokojen? „Pro mě je nejdůležitější, aby všichni dojeli zdraví. Kolomý i auto mají na první desítku,“ odhadoval Spáčil.

Mladí nejsou ještě tak vyježdění

Na nadcházejícím Dakaru se především mezi kamiony čeká velká bitva o prvenství.

Favorizované Kamazy omladily sestavu, mezi favority patří i Aleš Loprais, klan de Rooyů nebo silné MANy a DAFy.

„Za posledních jedenáct let, co na Dakar jezdím, je to nejsilnější konkurence. Zahraniční týmy navíc posílily, postavily nová auta,“ poznamenal Spáčil.

Dá se očekávat, že po generační obměně u Kamazu bude boj o celkové prvenství vyrovnanější.

„Je vidět, že mladí kluci umějí. Nejsou ale tak vyježdění a zkušení. Vždyť na Silk Way Rally v Rusku jsem byl schopný poprvé Kamazy předjet,“ upozornil Spáčil.

Dakar zavítá i do Peru

Zároveň zmínil další silné týmy.

„Hodně silný je de Rooy se supertechnikou i jezdci. Dokonale šlape MAN i DAF,“ poznamenal.

Stranou by neměl zůstat ani Aleš Loprais, který dokázal vyhrát Silk Way Rally.

„Šance na vítězství určitě má. Techniku má skvělou a jezdit taky umí,“ vyzdvihl Spáčil.

Pořadatelé slavného závodu na jezdce připravili několik novinek. Tou nejpodstatnější je změna trasy, která premiérově zavítá do Peru.

„Na to se strašně moc těším. Jsou to další možné terény pro Rallye Dakar. Nevíme ale, do čeho jdeme,“ přiznal Spáčil, který právě odlétá k jihoamerickým břehům, kde už se vylodila technika.