„Australané byli nad naše síly. Bylo to vidět už od začátku, kdy zahráli dva homeruny ze kterých vytěžili pět bodů,“ hodnotí úvodní zápas českého výběru Voják.

„Všichni jsou to profíci, pět hráčů z jejich kádru dokonce hrálo Major League Baseball,“ poukazuje opora olomouckých Skokanů na fakt, že na straně českého soupeře bylo daleko více zkušeností. Ty český tým teprve pomalu sbírá.

V některých fázích utkání ale dokázali Češi protinožcům vzdorovat.

„Myslím, že za stavu 11:4 se hrál velmi kvalitní baseball. Bohužel pro nás se pak zápas zlomil a oni sbírali hit za hitem,“ vrací se Voják k poslední směně zápasu, kdy Australané dorazili domácí tým šesti body.

Voják do utkání nastoupil v šesté směně, kdy nahradil na jedné z nejdůležitějších obranných pozic Petra Čecha. Dařilo se mu i v útoku, v sedmém dějství to byl právě on, kdo se postaral o jeden ze čtyř úspěchu české týmu.

V závěrečné směně pak zazářil, když zařídil bleskurychlým příhozem na první metu doubleout.

„Trenér mi před turnajem řekl, že se na catcherovi budeme střídat podle nadhazovače. Takže já bych měl chodit na leváky a Čech na praváky. Pro pálkaře je to těžší, když levoruký nadhazovač háže na levorukého catchera,“ nabízí pohled do taktické přípravy.

Utkání pro něj mělo zajímavý náboj i z jiného pohledu. Když si česká extraliga vybírala svoji mezisezónní pauzu, zamířil hrát právě do Austrálie, kde nastupoval za klub East Torrens Red Sox.

„Určitě mi to angažmá pomohlo v tom, že jsem mohl baseball hrát celý rok. Ale žádného z hráčů, co hrají za reprezentaci, jsem tam nepotkal. Všichni hrají v Americe,“ říká Voják.

V pondělním utkání si mohl na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, pálit na míče letící rychlostí dosahující 150 km/h. „To se v naší lize vůbec nevidí. Když někdo háže hodně rychle, létá mu to maximálně 140. Bylo to něco úplně jiného,“ přiznává.

Na Čechy v Praze čekají ještě dva zápasy. V pátek změří síly s Mexikem, o den později pak se silným výběrem Tchaj-wanu.

„Mexiko přijelo s hodně silným výběrem, Tchaj-wan zase v přípravě porazil Venezuelu a odehrál vyrovnaný zápas s Kubou. Ale my si věříme hlavně na Mexiko, se kterým jsme před turnajem prohráli 6:7. Hodně bude záležet na nadhazovači, pokud se mu podaří je držet na třech čtyřech bodech, pak máme šanci,“ věří Voják.