„V první řadě musím říct, že jsem byl trochu zklamaný z divácké návštěvy, protože přijel čerstvý vítěz Českého poháru, tradiční soupeř a druhý tým extraligy,“ mrzelo domácího kouče Martina Hrocha.

Úvod utkání poznamenal krátký zmatek a pauza po špatném postavení hostí, po němž se průběžné skóre korigovalo od „zeleného stolu“ ze stavu 2:5 na 3:3. Když vzápětí domácí Babićová přidala dvě esa v řadě, bylo to náhle 5:3 a Brno bralo oddechový čas.

Vedení Olomouci dlouho nevydrželo (8:6, 8:11) a Královo Pole se i nadále tlačilo do ofenzivy (12:12, 12:15). Za stavu 15:21 to bylo s domácím celkem kritické, univerzita však postupně snížila až na rozdíl jediného bodu (21:22). Následně zabraly zase Brňanky a za stavu 21:24 měly hned tři setboly. Ani jeden ovšem nevyužily a vysokoškolačky i s pomocí podání venezuelské blokařky Blancové dokonale otočily průběh a díky výhře 26:24 ovládly první set.

Volejbalistky Olomouce (v modro-oranžové). Trenér Martin Hroch.
Olomoucké volejbalistky trápí zranění. Potýkaly se s nimi už při Českém poháru

Olomoucké volejbalistky si pohodu z koncovky přenesly i do začátku druhé sady, v níž po servisech Herdové vedly rychle 4:0. Královo Pole se sice dokázalo vrátit do hry (8:4, 10:9) a ještě několikrát bylo nejtěsněji na dostřel (16:15, 20:19), vyrovnat už ale nesvedlo. Univerzita Palackého získala druhý set poměrem 25:22 a vedla 2:0.

„Bylo poznat, že oba celky jsou po pohárovém turnaji trochu v útlumu, a čekalo se, kdo se dřív probudí. Nás probralo chybné postavení soupeře v prvním setu, holky bojovaly a první dvě sady si po zásluze uhrály,“ hodnotil Hroch.

Brňanky se nechtěly vzdávat a smrtelný úder zasadily ve třetím dějství domácímu celku od stavu 6:9, kdy kubánská nahrávačka Borrerová vydržela na podání dlouhých šest výměn a rázem to bylo 6:15. Olomoučanky už odpověď nenašly a prohrály vysoko 12:25.

Čtvrtá část zápasu přinesla vyrovnaný úvod a po něm dvě bodové série - nejprve při servisu hostující Borrerové (7:8, 7:12) a hned poté domácí Kneiflové (14:12). Hanačky vedly ještě 18:16, jenže koncovku zvládl lépe jejich soupeř, který po výsledku 22:25 vyrovnal a vynutil si rozhodující tiebreak.

VK UP Olomouc. Ilustrační foto
Fantastický obrat! Olomoucké volejbalistky slaví pohárový bronz

„Ve třetí sadě holky vypnuly a hosté se dostali zpátky do hry. Do čtvrtého setu jsme proto poslali stejnou sestavu jako při vítězném bronzovém obratu v poháru proti Olympu. Přestože nám koncovka unikla, bylo vidět, že jsme zpět, a věřil jsem, že tiebreak můžeme zvládnout,“ věřil Hroch.

Do něj opět vstoupilo lépe Královo Pole (0:2), avšak vysokoškolačky nejprve třemi body v řadě otočily (3:5, 6:5) a od stavu 7:7 při podání Herdové odskočily na 11:7. Znovu však servírující Borrerová značně přispěla k obratu na 11:12. Ani pak nebyl zvratům konec, střídající olomoucká blokařka Kneiflová zavelela na podání k další otočce (14:12); Univerzita Palackého následně využila svůj druhý mečbol a po výhře 15:13 a 3:2 připsala na své konto dva cenné ligové body.

„Čekali jsme, že to po pohárovém vyvrcholení nebude jednoduché utkání. Obě družstva byla unavená a nervózní a nebyl z toho ten nejlepší volejbal. Domácí hráčky byly v některých momentech odvážnější, což byl základ jejich úspěchu a výhry, ke které Olomouci gratuluji,“ hodnotil trenér Brňanek Richard Wiesner.

Volejbalistka Tereza Slavíková přestoupila ze Šternberka do Olomouce
Další přesun kapitánky. Po Herdové zamířila ze Šternberka do Olomouce Slavíková

„Neměly za sebou jednoduchý týden, chyběly nám hráčky ze základu, přesto jsme kvalitního protivníka přetlačili,“ kvitoval Martin Hroch.

V sobotu 19. února se Olomoučanky představí v rámci 24. extraligového kola od 17 hodin na palubovce Ostravy.

VK UP Olomouc - VK Královo Pole 3:2 (24, 22, -12, -22, 13)

Rozhodčí: Nedbálek, Poláček

Čas: 139 minut

Diváků: 160

Olomouc: Herdová, Blancová, Babićová, Šepeľová, Moscická, Tinklová, libera Kulová, Slavíková. Střídaly: Štimacová, Šmídová, Kneiflová.

Královo Pole: Borrerová, Bukovská, Koulisiani, Sweetová, Hrušecká, Pavlíková, libero Digrinová. Střídaly: Judlová, Jelínková, Pavlicová, Kuníková.