Neustále posilující Šelmy z Brna, jejichž řady nedávno vyztužila exolomoucká blokařka Milada Bergrová, v Olomouci příliš nekousaly. Vysokoškolačky potvrdily svou dosavadní ligovou suverenitu a zvítězily bez ztráty setu.

V olomoucké hale se sice v týmu hostí nepředstavila čtyřnásobná nejlepší česká volejbalistka a někdejší dlouholetá opora Hanaček Milada Bergrová (za svobodna Spalová), která se po pauze vrátila na ligové palubovky, přesto se soupiska Šelem hemžila atraktivními volejbalovými jmény.

To samé se ale dá říct i o domácím celku, jenž se po úvodní přestřelce (2:0, 3:5) začal rychle bodově vzdalovat (12:9, 15:10), do koncovky si vytvořil pohodlný náskok (21:13), a přestože za stavu 24:15 neproměnil tři setboly, nakonec bezpečně zvítězil 25:18.

Druhé dějství už bylo jednoznačnou záležitostí domácího lídra tabulky. Ten brzy vyhrával 6:3 a 9:4, hosty ještě jednou pustil na dostřel tří bodů (10:7), avšak druhou polovinu sady zvládl ve velkém stylu a tentokrát proměnil hned svůj první setbol - 25:15.

Třetí část duelu byla opět zpočátku vyrovnanější (4:2, 4:5), po olomouckém trháku na 13:9 však měl domácí celek znovu navrch. V koncovce ještě přišla jedna drobná komplikace (20:13, 20:17), po ní už ale univerzita dohrála zápas do vítězného konce. Hanačky ovládly třetí sadu 25:20 a celé utkání bez ztráty setu.

Nejbližším soutěžním utkáním Olomouce bude ve čtvrtek od 17 hodin další těžká domácí prověrka proti v extraligové tabulce druhé Dukle Liberec.

VK UP Olomouc - VK Brno 3:0 (18, 15, 20)

Rozhodčí: Nedbálek, Ištvanech. Čas: 66 minut. Diváků: 500.
Olomouc: Kubínová, Košická, Trnková, Orvošová, Kossányiová, Sokolová, libero Kovářová.
VK Brno: Boulová, A. Pospíšilová, Janečková, Kuželová, Matuszková, Beránková, libero Chlumská. Střídala: P. Pospíšilová.


ŠTERNBERK POD JEŠTĚDEM NEUSPĚL

Doslova epidemie zranění způsobila to, že se Šternberk vydal na dlouhou cestu do Liberce s pouhými šesti hráčkami do pole plus jedním liberem. Proti aktuálně druhému nejlepšímu celku na tuzemské scéně to objektivně nemohlo stačit, přesto se Sokol alespoň zpočátku pokoušel o sportovní zázrak.

Dukla možná pod vlivem uspokojení po postupu na evropské scéně přes ruský Saratov úvod duelu nezvládla a rychle prohrávala 2:7 a ještě 7:11. Vzápětí však přišla jedenáctibodová smršť favorita, ze stavu 18:11 už se Sokol nevzpamatoval a prohrál o sedm bodů.

Ve druhém dějství nedal favorit oslabenému devátému celku tabulky sebemenší šanci, rychle vyhrával 5:0 a 13:4 a Moravanky byly nakonec ještě rády za dvanáct uhraných výměn.

Zato ve třetím setu opět Šternberanky ukázaly charakter; přestože ztrácely 4:10 a 14:20, v závěru přinutily domácí lavičku k výběru obou oddechových časů a nakonec zaznamenaly přijatelnou porážku 21:25.

„Na to, v jakém složení jsme do Liberce odcestovali, jsme to odehráli ještě se ctí. Je pravda, že s takovým utkáním nelze z pohledu trenéra moc co dělat, když není možné střídat a oddechové časy jsou také spíše symbolické. Přesto jsme měli velmi dobrý začátek, zaskočili jsme soupeře velmi dobrým servisem, a kdybychom vydrželi aspoň do konce setu, třeba to mohlo být alespoň 1:3,“ konstatoval kouč Sokolek Vladimír Sirvoň.

Ve čtvrtek čeká šternberské volejbalistky utkání o zachování naděje na vyhnutí se bojům o záchranu. Předposlední Sokol se od 18 hodin představí na palubovce poslední Ostravy.

VK Dukla Liberec - TJ Sokol Šternberk 3:0 (18, 12, 21)

Rozhodčí: Němeček, Dušek. Čas: 63 minut. Diváků: 250.
Liberec: Kopecká, Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Šotkovská, Candráková, libero Dostálová. Střídaly: Holubcová, Kolářová.
Šternberk: Zemánková, Dedíková, Kneiflová, Kotlabová, Oborná, Dias Godoiová, libero Kaňková.