V hale Olympu do utkání lépe vstoupily hostující hráčky (2:5), ale Olymp zlepšil servis a nejenže srovnal, ale dostal se i do dvoubodového vedení (11:9, 16:14). Vše spělo do dramatické koncovky, domácí tým si pomáhal servisem a dostal se do vedení 24:22. Univerzita ale uhrála tři body za sebou a setbol byl na její straně. Po dvou dalších výměnách však získal první dějství Olymp poměrem 27:25.

Do druhé části nastoupily důrazně před chvílí neúspěšné vysokoškolačky a rychle vedly 6:1 a 8:2. Domácí hráčky opět přitlačily na servisu a podařilo se jim stáhnout na 8:10. Poté Olymp přece jen vyrobil několik nevynucených chyb, které hosté tvrdě trestali, navíc začali převyšovat Pražanky v obraně na síti a zvítězili snadno 25:17.

Třetí set byl podobný jako druhý; Univerzitu Palackého táhla hlavně Orvošová, Olymp bojoval, ale na každý bod se moc nadřel a sám se srážel zbytečnými chybami. Hanačky postupně navyšovaly svůj náskok (9:15) a strojovou hrou se dobraly k témuž úspěšnému výsledku jako v předchozí sadě.

Olymp ovšem zmobilizoval všechny své síly a vstoupil do čtvrtého setu famózně (6:1). Náhle se mu vše dařilo a i doposud neomylný obhájce titulu rázem dělal chyby. Za stavu 19:11 to vypadalo na jasný průběh setu pro Pražanky. Univerzita však tvrdě dotahovala, Olymp znervózněl, ale od stavu 20:17 přece jen zabral a po výsledku 25:19 dotáhl utkání do tie-breaku.

V něm domácí výběr dobře začal a vedl 3:0. Potom předvedla zázračný zákrok v poli hostující kapitánka Dudová a dostala Olomouc do hry. Hosté získali zpět sebevědomí a drtili Olymp tvrdým servisem a nekompromisním blokem. Po velkém obratu tak získali rozhodující pátý set a s ním i dva body.

„Opět jsme odehráli těžký zápas. Olymp hrál v prvním setu velmi odvážně na útoku, hlavně Denysovovou jsme téměř neubránili. V další fázi její výkon kolísal, což nám hodně pomohlo. Byl to pro diváky výborný zápas se šťastným koncem pro nás,“ oddechl si olomoucký kouč Petr Zapletal.

„Blahopřeji hostům k vítězství, přestože jsme hráli dobře, vyhráli zaslouženě. V prvním setu jsme hráli odvážně a agresivně. Povedla se nám uhrát těžká koncovka prvního setu, ale ve druhém a třetím jsme byli horším týmem. Byli jsme dobře připraveni, ale hlavní rozdíl byl v univerzálních hráčkách. Vyrovnaný zápas, divákům se líbil a potvrzuje se to, že liga je velice vyrovnaná,“ konstatoval trenér Pražanek Stanislav Mtáč.

Ve středu se vysokoškolačky poprvé v této sezoně zapojí do nového ročníku Českého poháru. V jeho čtvrtfinále, kam byly jako obhájkyně titulu nasazeny přímo, je čeká od 17 hodin tým Sokola Šternberk.

PVK Olymp Praha - VK UP Olomouc 2:3 (25, -17, -17, 19, -9)

Rozhodčí: Grabovský, Marschner. Čas: 118 minut. Diváci: 210.

Olymp: Ovečková, Denysovová, Purchartová, Kalhousová, Komárková, Šimáňová, libero Pešková. Střídaly: Fomenková, Černá, Jakuškinová.

Olomouc: Hodanová, Trnková, Orvošová, Kazačenková, Stružková, Dudová, libero Stavinohová. Střídaly: Handleyová, Burbeljuková, Ambrožová.

Šternberk si smlsnul na Frýdku

Samotný začátek duelu v hale Ecce Homo sice patřil Frýdku (1:4, 3:6), ale Šternberanky vzápětí při servisu Kneiflové otočily (7:6) a následně při podání Kofieové samy odskočily do výraznějšího vedení (11:10, 16:10). To už Hanačky nepustily a úvodní dějství získaly s přehledem 25:17.

Naopak druhá část se dlouho nesla ve znamení náporu hostujícího celku, který několikrát výrazněji vedl (9:14, 13:16), jenže domácí hráčky se pokaždé dotáhly. Šternberk šel před koncovkou poprvé do vedení 18:17, následně prohrával 19:20, ale při servisu posily Meidlové otočil na 24:21 a zvítězil 25:22.

Třetí dějství zpočátku slibovalo rychlé ukončení zápasu (4:1, 10:7). Frýdek-Místek však nejprve při podání Hadáčkové skóre otočil (10:11) a posléze při servisu kapitánky Šnellyové duel zdramatizoval (12:16). Domácí volejbalistky odpověděly rychle sériemi při servisech Schandlové (16:16) a Mazurové (20:17) a mířily k triumfu. Ještě jednou bylo v koncovce vyrovnáno (22:22), Šternberk ale závěr zvládl a po výsledku 25:23 a 3:0 slaví první vítězství v probíhajícím ligovém ročníku.

„V prvních dvou setech jsme měli největší problém na přihrávce a chodili jsme kvůli tomu stále do plných. Až ve třetí sadě jsme se dostali zpět do hry, koncovku jsme ale opět ztratili vlastními chybami i vzhledem k výborné hře soupeře“ uznal frýdecký kormidelník Jaroslav Vlk.

„Konečně máme první výhru, navíc za tři body, už jsme to opravdu potřebovali. Chci pochválit za celý tým za předvedený výkon, i když ve třetím setu už to bylo hodně na vážkách,“ radoval se šéf domácí lavičky Jan Drešl.

TJ Sokol Šternberk - TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (17, 22, 23)

Rozhodčí: Dušek, Poláček. Čas: 72 minut. Diváci: 140.

Šternberk: Meidlová, Kofieová, Šmídová, Schandlová, Kneiflová, Mazurová, libero: Zilbermanová. Střídaly: Gogová, Karabinovičová.

Frýdek-Místek: Uhrová, Pluhařová, Hadáčová, Šnellyová, Borovcová, Jurčíková, libero: Teperová. Střídaly: Radivojevičová, Vašínová, Tkáčová.