Účast na evropském šampionátu vybojovaly také kajakářky Kateřina Vacíková a Pavla Kneblová a spolu s nimi i Robert Knebel v kajaku. Jestli se však někdo z těchto tří závodníků nakonec v Srbsku na Evropě představí, je zatím nejisté, záleží pouze na jejich osobním rozhodnutí.

To, čeho se kanoisté dlouho obávali, se o víkendu na Otavě stalo skutečností. Vody v řece teklo naprosté minimum a závody se tak musely z divokého úseku mezi Čeňkovou Pilou a Rejštejnem přesunout o zhruba patnáct kilometrů níže, pod Sušici.

Změna místa závodu přinesla i prodloužení tratě a především změnu vodního charakteru. Na velice mělké a naprosto klidné Otavě se i díky tomu oproti předchozím nominačním závodům hodně změnilo pořadí a to ve všech kategoriích.

Na Otavě mezi Sušicí a Čepicí se velmi dařilo zkušeným závodníkům často veteránského věku, kteří změnu tratě zvládli lépe jak fyzicky tak i psychicky.

Mrůzek nenašel přemožitele

Žádná změna však nestala mezi kajakáři. Ve velké formě se letos prezentuje osminásobný mistr světa Kamil Mrůzek, který ani o víkendu nenašel přemožitele.

Mrůzek neprožil vloni a předloni nijak skvělé časy, v tomto roce se však podle svých slov cítí velmi dobře a v dlouhých závodech nemá konkurenci.

„V posledních sezonách mě provázely zdravotní komplikace, letos po dlouhé době můžu trénovat naplno a i podle časů v tréninku to vypadá dobře. Doufám, že po dvou třech sezonách bych zase mohl na Evropě bojovat o individuální medaili,“ řekl Kamil Mrůzek.

Další dvě vítězství v kategorii kajakářek si na své konto připsala také Anna Zástěrová. Dvaadvacetiletá dívka z Písku měla start na mistrovství Evropy už dávno zajištěný a její forma dávala tušit, že se pojede až o druhé místo.

Výsledek souboje o stříbrnou pozici asi nakonec leckoho překvapil.

Velký návrat Pavly Kneblové

Velký návrat si totiž pro soupeřky přichystala bývalá reprezentantka a trenérka juniorské reprezentace Pavla Kneblová. Po devítileté pauze se olomoucká závodnice představila ve velice dobré formě a dvěma druhými místy si bezpečně zajistila postup na mistrovství Evropy v Srbsku.

Stejně jako Pavle v závodě kajakářek se vedlo jejímu manželovi a trenéru seniorské reprezentace Robertovi. Letos čtyřicetiletý kajakář, který podle svých slov jezdí pro radost, se po oba dny prosadil v kajaku na druhé místo za Kamila Mrůzka a i on může startovat na evropském šampionátu.

O tom, jestli se nakonec manželé Kneblovi v Srbsku objeví jako závodníci, se zatím ještě neví a záleží pouze na jejich rozhodnutí.

Deblkanoista Veselý pojede v singlu

Další zamotanou kategorií je i singlkánoe mužů. Po zranění svého partnera z deblu Romana Mornštejna si účast na Evropě o víkendu vyjel Petr Veselý.

Pravověrný deblkanoista dokázal, že jeho příprava na singlu není vůbec špatná a dvěma druhými místy si zajistil místo v reprezentaci.

Poprvé v kariéře nebude na vrcholné akci pětatřicetiletý Veselý startovat na kánoi dvojic, ale jednotlivců. Do Srbska ho doprovodí také Antonín Haleš, který právě v Srbsku loni získal stříbro na evropském šampionátu juniorů.

Poslední neznámou byla kategorie deblkanoistů, do níž letos Česká republika vyšle pouze tři lodě. Jistotu startu už měla dvojice Šrámek – Tomek, zbylá dvě místa visela ve vzduchu.

O to první si jasně řekla dvojice Lukáš Uncajtik (Pardubice) – David Lisický (Olomouc). Posádka, která měla hodně nepřesvědčivý start do sezony na Otavě dvakrát zvítězila a právo startu strhla na poslední chvíli na svou stranu.

Třetí do deblové party bude v Srbsku dvojice juniorů Jan Jílek – Daniel Suchánek z Vysokého Mýta, která Ibar poznala loni při evropském šampionátu.

Neporazitelné Olomoučanky, už 20 let

Olomouckým závodníkům se dařilo i v republikovém šampionátu tříčlenných hlídek na dlouhé trati. Trojice kajakářů Tomáš Slovák, Karel Slepica a Robert Knebel vybojovala zlato a titul obhájila i hlídka žen ve složení Kateřina Vacíková, Pavla Kneblová a Petra Halašková.

Neporazitelnost olomouckých týmů trvá v kategorii žen už více než dvacet let, v mužském kajaku kralují naši závodníci nepřetržitě od roku 2001.

(spo)