Petra Hostinská, zkušená závodnice, která se zaměřuje zejména na plavání ve volné vodě, skončila na šestikilometrové trati třetí.

„Petra byla celou dobu plavání velmi aktivní v těsném závěsu za vedoucí závodnicí Ukrajiny Krasnogor. V posledním okruhu ji však výborným závěrem těsně porazila Ruska Olovyanishkova," uvedl trenér Zbyněk Svozil.

V závodě plavala i Zuzana Svozilová, která měla trochu potíže se správným směrem naplavání na otočné bóje. Přesto skončila šestá.

Šestá místa jí byla asi letos souzena, protože se v bazénových soutěžích dokázala probojovat dvakrát do finále a na tratích 800 i 1500 vždy obsadila 6. místo.

Vrcholem pro českou výpravu byl však až poslední den mistrovství při nejdelším závodě na 20 kilometrů. Zuzana Svozilová tento závod již na minulých soutěžích dvakrát zkoušela, ale úspěch nadešel až letos.

V úmorném vedru 37 stupňů si dokázala výborně rozvrhnout síly. Společně se specialistkou na tento maraton a kamarádkou Italkou Sárou Turrini se celou dobu střídala na druhém a třetím místě.

V závěrečném okruhu jí Italka již nestačila a Zuzana Svozilová si tak doplavala pro stříbrnou pozici. Závod vyhrála specialistka na tuto trať Ruska Marina Umerenko.

Na mistrovství Evropy startovali i další plavci. Držitel světového rekordu Broda však na své trati 50 m obsadil v rozplavbách až 10. místo a nepostoupil vůbec do finále. Mladý Matěj Obšívač Brodu zastoupil a třikrát v osobních rekordech dokázal postoupit do finále. Nejlepší výsledek zaznamenal na 200 m, kde obsadil 6. místo.

Do finále se podařilo českým rekordem dostat Petře Hostinské na 200 m. Junioři, ale již výborní závodníci Martin Mazač a Jakub Jarolim do finále nepostoupili.