Díky zlaté medaili se tak 
v den narozenin nejlepšího českého judisty současnosti Lukáše Krpálka stal třetím mistrem Evropy, a to vedle již zmíněného „Krpoše" a jeho kolegy Pavla Petřikova.

„Je to úžasný pocit, moc si toho vážím a cením, ale po oslavách se vracím zpět do reality a začínám zase makat," pověděl čerstvý mistr Evropy, kterého 
o víkendu čeká start v rakouské lize.

Cestu k vysněnému zlatu ale neměl David vůbec lehkou.

„Od malička jsem byl strašně akční a chtěl jsem začít dělat nějaký bojový sport. A judo byla nejlepší volba, protože se v něm člověk nejvíc rozvíjí. Ve třinácti jsem pak z Kroměříže přešel do Judo klubu Olomouc kvůli trenéru Jirkovi Štěpánovi," vysvětlil důvody změny svého působení.

„Vybudoval tady výbornou základnu. Chtěl jsem dělat judo naplno a v Olomouci mi poskytli zázemí. Bylo to nejlepší rozhodnutí v mém životě," pochvaloval si David Klammert, který přešel po maturitě do Prahy. Důvod je jasný – všichni mužští reprezentanti zde mají základnu.

David Klammert na ME v judu do 23 let v Bratislavě

David Klammert na ME v judu do 23 let v Bratislavě. Autor: archiv ČSJu

Jeho olomoucký trenér Jiří Štěpán nechyběl ani na mistrovství Evropy, kam jel podpořit svého svěřence.

„David se pral na tom turnaji opravdu výborně šel koncentrovaně zápas od zápasu. Prostě to byl krásný den na dlouhé společné cestě," svěřil se dojatě trenér.

David Klammert startoval ve váhové kategorii do devadesáti kilogramů, ve které nenašel soupeře a dominoval nad všemi. Prošel hladce přes Slováka Štancla, Němce Kurbjeweita, Ázerbajdžánce Kotsieva a Poláka Szczepaniaka. V boji o zlato během pouhých čtyřiceti vteřin hodil na ippon Holanďana Hardera precizně provedenou technikou soto maki komi.

Za svůj úspěch vděčí svému odhodlání i trenérům.

„Jsem rád, že Jirka Štěpán byl se mnou na Evropě. Dělá opravdu hodně pro české judo a českou reprezentaci. Mně dal strašně moc nejen judisticky, ale i lidsky. Pomohl mi v životě. Dokáže mě ve správný moment uklidnit i nabudit. Jsem s ním méně nervóznější. Celý den jsem s ním probíral taktiku. Právě jemu vděčím za tento svůj úspěch," uzavřel mistr Evropy David Klammert, jehož další vysněnou metou je olympiáda.

Podle svých slov by se rád pokusil o účast na olympijských hrách v Tokiu 2020, nevylučuje však ani účast na o čtyři roky dříve v jihoamerickém Rio de Janeiro. Držíme palce!

Z Kroměříže do reprezentace
David Klammert na ME v judu do 23 let v BratislavěDavid Klamert se narodil v Kroměříži, kde rovněž začaly jeho první judistické krůčky. Měl velké štěstí, že právě v jeho rodném městě fungoval pohybový program se zaměřením na judo již od útlého věku. Dnes je tento program veden v Olomouckém kraji pod názvem „Judo do škol – nauč se padat".

Ve svých 13 letech přechází do Judo Klubu Olomouc a tréninkové skupiny Jiřího Štěpána. Zde však jeho judistická kariéra nekončí a po výsledcích v juniorské kategorii je zařazen do tréninkové skupiny reprezentačního výběru ČR pod ministerstvem vnitra. Jedná se tedy o ukázkový příklad výchovy talentované mládeže v rámci Českého svazu juda.

„Klub je pod vedením Jiřího Štěpána centrálou pro mladé judisty z celé Moravy. Pro mládež je to jeden 
z nejlepších klubů v republice, kde vyrostlo mnoho talentů, 
a když vidím tréninkovou skupinu, tak doufám, že ještě vyroste," řekl David Klammert.