Po pátečních 431 startech za jeden den a sobotních 133 koních v soutěži ST* si svůj primát vysloužila i samotná Velká cena na stupni T* s 67 dvojicemi.

Olomoucké kolbiště tak prošlo zatěžkávací zkouškou, kterou ustálo se ctí.

Zcela zaplněné byly i jeho ochozy a přírodní tribuna pro tisíc diváků takříkajíc praskala ve švech. Další tisíce si nenechaly ujít přímý přenos na internetu.

Příznivci parkurového skákání mohli nejprve sledovat základní kolo, z něhož dvacítka nejlepších postupovala do finále. V něm se rozhodovalo nejen o co nejlepší umístění, ale také o finanční dotaci navýšenou na 87 tisíc korun, rozdělenou mezi všechny finalisty.

Velkým motivačním prvkem byly i body do celoročního žebříčku Skokového poháru České pojišťovny. To se však netýkalo jezdců ze Slovenska, kterých bylo ve finále hned osm.

Vítězka: Z areálu jsem nadšená

K našim východním sousedům nakonec putovala cena nejvyšší, a to zásluhou Jany Miklošové s koněm Nourejev N Z. Stejně jako další dva umístění na stupních vítězů dokončila obě části soutěže bez penalizace, ale byla jednoznačně nejrychlejší.

„Šla jsem hodně do rizika a skákala překážky výrazně zešikma. Nourejev je velmi pozorný a silný. Dokáže být rychlý, ale současně zachová chladnou hlavu. Věděla jsem, že se na něj mohu spolehnout," chválila vítězka svého 10letého koňského svěřence, kterého jezdí již od jeho šesti let.

„Nový areál v Olomouci se mi moc líbí a jsem z něj nadšená. Povrch si sice ještě nestihl pořádně sednout, ale s tím se dalo počítat. Každé závody to již bude jen a jen lepší. Pro slovenské jezdce se Olomouc stane jistě velmi oblíbeným místem, jelikož to sem nemáme vůbec daleko," dodala Jana Miklošová.

Podobně si chválil pozitiva Equine Sport Centra i druhý umístěný Zdeněk Žíla, jemuž se tentokrát dařilo v sedle Patendra.

„Od nás z Chotěbuzi to sem máme blízko a musím říct, že podobný areál na severní Moravě moc chyběl. Věřím, že se stane centrem parkurového sportu v tomto regionu," pronesl Žíla.

Olomoucké závody budou k vidění na ČT sport

Třetí místo vybojoval Jiří Hruška s Aristem Z. Na vítězství mu chybělo zhruba šest sekund a k druhé pozici sotva jedna.

„Když jsem viděl, jak jela Jana rychle, hned mi bylo jasné, že první tentokrát nebudeme. Museli bychom jet příliš riskantně, což jsem nechtěl podstoupit," uvedl Jiří Hruška, jenž se bude chtít v plné síle předvést hned příští víkend na domácím kolbišti v Opavě-Kateřinkách, kde bude Skokový pohár České pojišťovny pokračovat 6. kolem.

Celková dotace opavského mítinku je 260 tisíc korun a do Velké ceny je z této částky vyhrazeno 90 tisíc.

Jiří Hruška bude před domácím publikem startovat s modrou „kapitánskou" páskou, která označuje lídra tabulky jezdců.

Díky zisku 12 bodů v Olomouci se posunul se 49 body na její první řádek před dosavadního vedoucího jezdce Jiřího Skřivana. Ten právě kvůli extraligovým bodům přicestoval až z polských Sopot, kde v pátek startoval v Poháru národů. Jeho klisna Kallisto však jednou zaváhala v základním i finálovém parkuru.

„Chtěl jsem nasbírat ještě nějaké body, jelikož v druhé polovině sezony plánuji jezdit více po zahraničních závodech. Bohužel se nám start v Olomouci zcela nevydařil a po chybě ve finále již nemělo smysl Kallistě ubírat další síly, proto jsem se rozhodl dále nepokračovat," zdůvodnil jezdec, jemuž přibyly za páté kolo pouhé dva body.

Velké ceně Brna v Olomouci předcházely ještě tři rámcové nedělní soutěže.

V té první na stupni S* (125 cm) zvítězil Tomáš Kuchár v sedle Gandora VTG Janshofa ze Slovenska. V dílčím finále Equiservis Amateur Tour obhájil prvenství z Litomyšle MVDr. René Finsterle s Eurou a v Kolowrat Junior Cupu se nejvíce dařilo Kateřině De Jagerové s Clooney 39.

Podrobné výsledky najdete na www.skokovypohar.cz. Záznam Velké ceny uvede ČT Sport premiérově v pátek 21. června v 15.10 hodin­.

(spo)