Pevné místo v národním týmu? To je velká čest, ale ve sportu nad vysokou sítí není sraz záležitostí dnů či pár týdnů, ale celých měsíců. A tak když letošní reprezentační pouť hanácké blokařky skončila, byl už říjen. Mezitím hrála šestadvacetiletá opora Olomouce v Peru, Portoriku, Kanadě i Ázerbajdžánu.

Veroniko, těšíte se vůbec na víkendové zápasy extraligy? Za posledních jste si volejbalu určitě užila dostatek.
To je pravda, měla jsem toho dost, nebyla vlastně žádná pauza. Nejdelší, co byla, tak byla čtrnáctidenní a v ní jsem musela plnit studijní povinnosti. Ale těším se na holky, až budeme zase hrát spolu. Je to něco jiného, teď jsem získala hodně mezinárodních zkušeností, takže doufám, že je předám do extraligy.

Po reprezentačním turné je na co vzpomínat, že?
Myslím, že jsem si vybrala zrovna dobrý rok, kdy navštívit reprezentaci (úsměv). Hodně jsme cestovaly a poznaly jsme kus světa a hlavně Ameriku. Měly jsme skvělý realizační tým, který nám dovolil ve volných chvílích i něco navštívit. Nebylo to jen o volejbale. Vždy po přeletu do nové destinace jsme měli volný den a při něm jsme si to užili.

Už začátek Grand Prix v Peru ve městě Chiclayo musel být zajímavý.
To pro mě byl hned největší šok i zážitek. Je to úplně jiný svět a jiná úroveň volejbalu. Prostě to tam žije. Bylo celkem příjemné hrát pod tolika lidmi, podmínky nebyly až tak přívětivé, ale i přesto to byl největší zážitek. Kanada a Portoriko už jsou více civilizované a víc se to podobá evropskému volejbalu.

Nepřívětivé podmínky znamenají ptactvo v hale, trus na palubovce, ale i šest a půl tisíce fanoušků domácího týmu?
Ano, tak to přesně bylo. Hala byla otevřená, rozbitá okna a nad hlavami nám létali ptáci. Ale musely jsme se s tím popasovat, všichni měli stejné podmínky. Ale nakonec nás to i víc stmelilo a byl to i největší úspěch celého Grand Prix, že jsme tam vyhrály všechny zápasy a skončily jsme první ve skupině.

Pouť s národním týmem jste zakončily v osmifinále mistrovství Evropy v Ázerbajdžánu prohranou bitvou s Běloruskem.
I tam to bylo super, že jsme zvládli skupinu ve městě Gandža a postoupili jsme přes Belgii do osmifinále, to byl od začátku náš cíl. V Baku to sice nevyšlo, ale vzpomínám na to v dobrém, užila jsem si to tam.

Pár dní po návratu jste hned zamířila s Olomoucí do Maďarska na středoevropskou ligu. Nebylo to až moc hektické?
Letenky jsme měli až na pátek, všichni nám věřili, že přes Běloruskou postoupíme. V úterý už jsem nastoupila s holkama z Olomouce, měly jsme trénink a už jsme jely do Maďarska.

Nebude pro vás teď česká extraliga trošku nuda?
Nevím… Světový volejbal je něco jiného a jsem ráda, že jsem si to mohla vyzkoušet. Celou dobu jsem hrála jen českou extraligu a CEV Cup a mezinárodní úroveň jsem okusila až v Olomouci. Ale to se pořád nedá porovnat s tím, co jsem prožila s reprezentačním týmem.

Vnímáte u sebe po náročných zápasech a přípravě s reprezentací hráčský posun?
Určitě si myslím, že jsem se v nějakých činnostech zlepšila. Je tam pro hráčku k dispozici strašně moc lidí. Vždycky si vás někdo vezme. V klubu jsou dva trenéři a dvanáct hráček a to se nedá stihnout, aby se s každou individuálně pracovalo. Ale tam to šlo, doufám, že půjde ten posun vidět i v české extralize.

Fandili vám blízcí při vašem počínání v národním dresu?
Všichni to sledovali, manžel i celá rodina. Jak jsme hráli Final Four, tak přijeli do Ostravy. To bylo také super, že mě mohli vidět hrát doma na světové úrovni. Je to kousek, bydlím ve Frýdlantu. Bylo krásné, že mohli vidět, na čem jsme celou dobu pracovali.

Nemáte teď myšlenky na zahraniční angažmá? Objevily se nabídky?
Už se mi otevřely takové obzory, že bych to i chtěla vyzkoušet. Do teď jsem myslela, že jsem domácí typ. Ale zjistila jsem, že bych chtěla poznat, jak to funguje v jiných klubech v zahraničí.

Takže tuto sezonu plánujete uspět s Olomoucí a pak se porozhlédnout za hranicemi?
To bych chtěla. Ale uvidíme, je to otevřené. Třeba zůstanu v Olomouci. Ale ráda bych někam zamířila. Jestli mě teda pustí manžel (smích).

V ofenzivě je pro nás velkým přínosem, zlepšila i obranu, chválí olomoucký kouč Teplý

Zkušenosti z tréninků a zápasů na nejvyšší úrovni oceňuje u Veroniky Struškové také její klubový trenér Jiří Teplý.

„Myslím, že pro každou hráčku by měla být reprezentace přínosem a pro ni také byla. Je to zase o tom dostat se do kvalitních zápasů a jiných situací, než které poznala v klubu v lize nebo v pohárech. V reprezentaci se dostala do základu a hrála tam velmi dobře. Pokud to přenese k nám, tak to i klub posune. Je to vzájemně prospěšné,“ pochvaluje si lodivod univerzitního klubu.

Kdo se podíval na výsledky zápasů s údajem třech nejvíce bodujících hráček, často viděl u českého týmu právě jméno olomoucké volejbalistky.

„Bodovala i u nás. Byla úspěšná v těchto činnostech, je to spíš útočnice, než obranářka. V útoku je tvrdá, rychlá. Když je dobře přihrané, tak se to s ní hraje. Dost toho složí, v ofenzivě je velkým přínosem a v obraně se také zlepšila. Je to poměrně mladá hráčka a i v reprezentaci toho může mít dost před sebou,“ podotýká Teplý. Pod jeho taktovkou může nyní Strušková nastupovat až ve čtyřech soutěžích, což je po takřka roce volejbalu bez přestávky velká porce.

„Určitě je to náročné. Další blokařku Bernardu Čutuk máme zraněnou, ta se doléčuje, byla s chorvatskou reprezentací. Máme teď tři blokařky, zatížená byla i Nikol Sajdová, která odehrála všechny turnaje. Teď by se měly střídat ty, které potřebují trochu odpočinout. Musíme to nějak rozložit, když měly takovou zátěž.“