Domácí celek sice v úvodu prvního setu rychle prohrával 3:5, při servisu Kubové však otočil na 9:5 a postupně svůj náskok navyšoval až na 15:9.

Hosté pak ještě snížili na rozdíl tří míčů (15:12), jenže vysokoškolačky kontrovaly servírující Dumančićovou (19:12) a set už bez problémů dotáhly do vítězného konce.

Druhé dějství se vyvíjelo podobně: univerzita se při podání Košické dostala ze stavu 7:8 do vedení 11:8, Ostrava se sice několik výměn držela na dostřel (14:13), až její naděje utnula servírující Závodná – 18:13. V závěru již domácí celek nepustil protivníka na méně než tříbodový odstup.

Opravdové semifinálové drama tak přinesla až třetí část zápasu. Hanačky v ní nezachytily začátek (0:3, 1:5) a vysvobodila je až opět výborně podávající Kubová (2:6, 7:6).

Tato situace se pak ještě opakovala, a to dokonce hned dvakrát; nejprve se ze stavu 13:17 univerzita zachraňovala při servisu Dedíkové (16:17) a pak ze 17:20 na 20:20 při podání své kapitánky Dudové.

V dramatické koncovce uhrály Olomoučanky od stavu 23:23 dva potřebné body a mohly slavit svou první výhru v boji o vytoužené finále.

„Soupeř nás zatlačil servisem a v domácím prostředí hrál velmi dobře. My jsme navíc i špatně bránili, do příštího zápasu musíme jít odvážněji a s méně chybami. Zítra je taky den," ví trenér Ostravy Zdeněk Pommer.

„Byl to i přes výsledek 3:0 vyrovnaný zápas, ve kterém soupeř výborně bránil i útočil a snažil se nás tlačit servisem," řekl domácí kouč Jiří Teplý.

„My jsme začali koncentrovaně, byli jsme na Ostravu dobře takticky připraveni, kvalitně jsme přihrávali, čímž jsme eliminovali podání hostí. Ve druhém setu protivník servis ještě víc přiriskoval, ale zase nám pomáhal svými chybami. Ve třetí sadě jsme naopak my na podání ubrali, navíc přišla trochu i ztráta koncentrace a více chyb, takže to rázem bylo 17:20. Naštěstí se nám podařilo koncovku díky kvalitě a zkušenostem uhrát. Jsme rádi za dobrý začátek, ale víme, že nás čeká těžká série, takže musíme pokračovat v kvalitních výkonech. Dnes mohu pochválit celý tým za koncentrovaný a bojovný výkon," kvitoval Teplý.

Druhé semifinálové utkání bude hostit opět olomoucká univerzitní hala zítra znovu od 17 hodin. Ve středu 13. dubna se pak série přesune do Ostravy.

VK UP Olomouc – TJ Ostrava 3:0 (18, 21, 23)

Rozhodčí: Činátl, Peloušek. Čas: 82 minut. Diváků: 1000

Sestava Olomouce: Dudová, Košická, Dumančićová, Kubová, Dedíková, Závodná. Libero: Hronová. Střídala: Sochorcová

Sestava OstravyToufarová, Zemanová, Zedníková, Kojdová, Nachmilnerová, Valková. Libero: Červenková. Střídaly: Kukučová, Součková, Kvapilová, Čuboňová

ADAM FRITSCHER