Úřadující mistryně světa i olympijské vítězky se divákům na Hané představí i v sobotu, kdy vyzvou reprezentaci Slovenska.

Svěřenky trenéra Jana Bašného s Norskem poměří síly v přípravných zápasech během tohoto týdne hned dvakrát: ve středu ve Zlíně a v pátek právě v Olomouci.

Češky jsou samy zvědavé, jak na startu sezony v konfrontaci s velmocí obstojí.

„Všichni se moc těšíme a věřím, že to budou dobré zápasy. Vážíme si možnosti sehrát s takovým týmem přípravná utkání, ale i samotného faktu, že si právě nás Norky vybraly," uvedla česká reprezentantka Petra Vítková.

„To, že sem přijede tým jejich kvalit opravdu v nejsilnější sestavě, je pro mě osobně milým překvapením. Bude to hodně těžká prověrka, ale zase nás to může někam posunout. Uvidíme, jak se hraje velká házená," řekla Vítková.

Norky jsou naprostými suverénkami posledních sezon. Vyhrály olympiády v Pekingu a Londýně, poslední mistrovství světa v roce 2011 a čtyři z minulých pěti evropských šampionátů. Jejich vítěznou sérii ukončily na loňském ME až Černohorky.

Raníkovou do Olomouce nepustili

Zatímco Norky přivezou nejsilnější možný výběr, česká sestava bude oslabená o několik tradičních opor.

Chybějí Iveta Luzumová, Pavla Poznarová, Klára Černá či brankářská jednička Barbora Raníková.

Bývalou brankářku Zory na zápasy neuvolnil současný zaměstnavatel Metz Handball, olomoucká házená ale i tak bude mít jednu zástupkyni v podobě Kristýny Salčákové. Na listině náhradnic navíc figurují i jména Anny Gebre Selassie a Terezy Kubáčkové.

Bašného tým se s Norskem potkal vloni v prosinci na evropském šampionátu v Srbsku a po velkém boji podlehl jen o dvě branky 19:21. Přes padesát minut dokonce Češky senzačně vedly.

„Takovéhle zápasy musíte odehrát na sto procent, abychom obstáli jako třeba na Euru," uvedl Bašný. „Vzhledem k těm absencím budeme muset z části nuceně improvizovat," do­dal.

Český i norský tým se chystají na říjnový start kvalifikace mistrovství Evropy, v prosinci čeká oba celky světový šampionát v Srbsku.

Norky své turné po Česku zakončí v sobotu přípravným duelem v Olomouci v hale Zory proti Slovenkám, které nově vede český trenér Dušan Poloz.

Novým členem realizačního týmu české reprezentace je trenér Zory Olomouc Jan Bělka. Ten se na soustředění v Luhačovicích z důvodu časového vytížení pouze mihnul.

„Je to takové moje první seznámení s týmem. To hlavní mě čeká až na zápasech kvalifikace o postup na mistrovství Evropy," řekl Bělka, který zve fanoušky do olomoucké sportovní haly.

„Vidět jeden z nejlepších týmů světa a olympijské vítězky v akci je pro diváky obrovské lákadlo. Všechny hráčky se na zápasy strašně těší, bude to velký svátek," dodává Bělka.

Norské házenkářky v Olomouci:

pátek 20. září, 17.00:
Česká republika – Norsko, sportovní hala UP v Olomouci.

sobota 21. září, 17.00:
Norsko – Slovensko, hala DHK Zora Olomouc.

Vstupenky na utkání ČR – Norsko se v Olomouci budou prodávat až před samotným zápasem u vchodu do sportovní haly. Cena je 90 Kč, děti, studenti a důchodci zaplatí 50 Kč.