Znovu po roce se ve finále Českého poháru volejbalistek utkaly týmy Olomouce a Prostějova.

Ze zisku cenné trofeje se v Brně radovaly favorizované svěřenky trenéra Jiřího Teplého, které tak na domácí scéně zůstávají v letošní sezoně stále neporažené.

Olomoucké volejbalistky odjely do Brna s jasným úkolem – ovládnout turnaj Final Four. V semifinále bez ztráty setu vyřadily Olymp Praha a v nedělní finálové bitvě přetlačily ve čtyřech setech obhájkyně trofeje z Prostějova.

„Bylo to těžké, nicméně Český pohár máme, čímž se podařilo splnit první z cílů sezony. Všem nám spadl kámen ze srdce,“ přiznal trenér Jiří Teplý.

Jeho svěřenky v úvodu finálové bitvy musely dotahovat prostějovský náskok, postupně však začínaly získávat převahu a první dvě sady se staly jejich kořistí.

„Byly jsme míň nervózní než v sobotu, kdy to totiž byla povinnost. Ve finále jsme věděly, že můžeme a nemusíme, takže nás to tolik nesvázalo,“ prozradila olomoucká blokařka Veronika Trnková.

Třetí set ještě finálový duel nerozhodl, Prostějov vyhrál 25:21 a zápas lehce zdramatizoval.

„Tahle sada se nám povedla nejlépe, tam byl výkon celého týmu velice dobrý. Zejména díky tlaku z podání i zlepšené obraně,“ chválil trenér Prostějova Lubomír Petráš.

Nicméně olomoucké favoritky zápas do tie-breaku dojít nenechaly.

„Naštěstí nám skvěle vyšel vstup do čtvrté sady a přes určité problémy v jeho prostředku jsme utkání dotáhli do vítězného konce,“ oddechl si trenér Teplý.

Ač byl tým Olomouce považován za žhavého favorita turnaje, na straně vítězek propukla nefalšovaná radost.

„Neustále se říká, že my jsme velcí favorité, ale my se tak necítíme a nechceme k tomu tak přistupovat, a o to víc si samozřejmě ceníme vítězství v Českém poháru,“ prohlásila Veronika Trnková.

Ani prostějovský celek se z Brna nevracel se svěšenými hlavami.

„Finálová prohra samozřejmě mrzí, ovšem i druhé místo v domácím poháru můžeme považovat za dílčí úspěch,“ dodal trenér Lubomír Petráš.

VK Prostějov – VK UP Olomouc 1:3 (-21, -19, 21, -17)

Rozhodčí: Kovář a Gall. Čas: 103 minut. Diváků: 600.
Olomouc: Kubínová, Košická, Trnková, Orvošová, Michalíková, Strušková, libero Kovářová – Dudová, Napolitano, Kossányiová, Dedíková.
Prostějov: Nová, Horká, Kozmík, Kojdová, Zatloukalová, Bezhandolska, libero Slavíková – Toufarová, Rutarová, Weidenthalerová.