Právě na toto místo byla přesunuta Velká cena Brna, původně plánovaná na 4. a 5. května do Brna-Veveří.

Zástupci pořádající Tělovýchovné jednoty Moravan a Jezdecké školy Smékal se však z provozně-technických důvodů rozhodli změnit místo i termín mítinku.

V té době totiž zmíněné středisko v Olomouci ještě nebylo zcela dokončeno.

„Pořadatel Velké ceny Brna plánoval přemístění závodu. Brněnský areál je totiž v centru, kde jsou stísněné možnosti," řekl Josef Malinovský z České jezdecké federace.

Velká cena Brna tak bude nakonec až pátým kvalifikačním kolem 12. ročníku Skokového poháru České pojišťovny a stejně jako v případě předešlých akcí je i o tuto mezi jezdci obrovský zájem.

Ve třinácti soutěžích by během tří dnů měla odstartovat necelá tisícovka dvojic, což je zhruba stejně jako při posledních závodech v Suché u Litomyšle. Tam se jednalo o čtyřdenní klání, během něhož organizátoři zaznamenali 953 uskutečněných startů.

Tato informace je důležitá z toho důvodu, že za každý jednotlivý start pořadatel odvádí 10 korun Nadaci pro transplantace kostní dřeně a Českému národnímu registru dárců dřeně.

K již vybraným více jak 25 tisícům tudíž Stáj Manon z Litomyšle přidala dalších 10 tisíc korun.

Po olomouckých závodech by se průběžná hodnota finančních příspěvků mohla zastavit zhruba na 45 tisících.

Letošní rekord v počtu startujících

Velmi vysoký je i počet účastníků samotné vrcholné soutěže – Velké ceny Brna na stupni T*. Aktuálně na přehledu startujících figuruje padesát jmen.

„To je pro letošek zatím nejvyšší číslo. Výrazně k němu dopomohli slovenští závodníci. Po dvou koních v ní mají např. Martin Bulík, Ján Cigán mladší i starší, Monika Štangelová či František Pál. Dále ze slovenských reprezentantů uvidíme Radovana Cibereho, Petera Mackovjaka nebo Mariána Štangela. Žádný z těchto jezdců ovšem nebude moci získat body do českého extraligového žebříčku," upozornil Malinovský.

I když Česká republika v termínu skokových závodů v Olomouci vyslala kompletní tým na skokové závody CSIO v polských Sopotech, lídr tabulky Jiří Skřivan, který bude součástí týmu v pátečním Poháru národů, se rozhodl s klisnou Kallisto nezůstávat v Sopotech až do neděle a při Velké ceně Brna se pokusí zvýšit svůj náskok před druhým Jiřím Hruškou. Zatímco Skřivan má 40 bodů, Hruška o tři méně.

Mezi favority bude patřit jistě i Zdeněk Žíla, jenž by se v případě úspěchu s Patendrem mohl posunout mezi elitní čtveřici potenciálních finalistů.

Dalšími jezdci z pohárové top 10 na startu Velké ceny Brna budou Josef Pařenica, Marek Hentšel a Ludvík Jandourek.

Vůbec poprvé se v letošním Skokovém poháru ukáže Hana Pokorná se svým Chanellem. Ta vloni nasbírala vůbec nejvíce kvalifikačních bodů, a proto bude zajímavé sledovat, zda se jí absenci při úvodních čtyřech kolech podaří dohnat.

Olomouc? Jeden z nejlepších areálů v ČR

Pro nově vzniklý olomoucký areál představuje Skokový pohár velkou prověrku.

„V Olomouci ale už jedny skokové závody velmi úspěšně proběhly. Areál je perfektně připraven. K dispozici je kvalitní ustájení i povrchy," chválil Malinovský.

Jezdecký areál na Lazcích by se tak měl stát pravidelnou součástí Skokového poháru.

„Je téměř jisté, že v Olomouci bude tato soutěž pokračovat i v dalších letech. Je to jeden z nejlepších areálů v České republice," dodal Malinovský.

Jak již bylo zmíněno, počty startujících v jednotlivých soutěžích, mezi něž patří i kvalifikační kola rámcových seriálů Kolowrat Junior Cup a Equiservis Amateur Tour, jsou velmi vysoké.

Z tohoto důvodu první startující se v pátek a v sobotu postaví na start již v 7 hodin ráno, v neděli se pak bude skákat nejpozději od 8 hodin. Začátek nedělní Velké ceny je pevně stanoven na 14. hodinu.