O víkendu se do Olomouce sjeli nejlepší bojovníci z České republiky i Evropy. Na Hané se totiž konalo Mistrovství Evropy v capoeiře. Nechyběl ani Michal Barnet, tentokrát ale v roli spolupořadatele. Prozradil, že k zajímavému sportu se dostal přes kolegu z práce. „Je to hodně zajímavý sport, hlavně proto, že je v něm všechno. Obsahuje posilování, aerobní cvičení, tanec, zpěv i hru na nástroje. Taky energie, která z toho vyzařuje, je obrovská,“ míní Michal Barnet, který je zároveň jedním z trenérů olomouckého klubu Vem Camará Capoeira.

Silný vítr. Ilustrační snímek.
Meteorologové varují před extrémně silným větrem a ledovkou

V Olomouci se na šampionátu sešlo 140 závodníků. V nedělní části se soutěžilo v pěti kategoriích, kdy v každé začalo dvanáct závodníků, později jich bylo osm a nakonec zůstali čtyři nejlepší v každé skupině. Z nich pak vzešla vítězná trojka. „Capoeira je předstíraný boj, není to vyloženě kontaktní bojové umění. Není ale výjimkou, že jakmile jeden neuhne, tak se kontaktním sportem stává. Na závodech se pak hodnotí čistota techniky, provedení. Je to trochu jako krasobruslení,“ popisuje capoeirista a přidává, že sport, je to fyzicky velmi náročný.

Sněhovou peřinou pokrytý svah na Hrubé Vodě, místní části Hluboček na Olomoucku se v sobotu zaplnil lyžaři.
Na Hrubé Vodě se začalo lyžovat

„Byl jsem na prvním tréninku a viděl jsem, že se hrálo minutu. Všichni odcházeli zpocení a já si říkal, že takhle vypadat za minutu není možné. Pak jsem si to sám vyzkoušel, a když jsem po třiceti vteřinách odcházel, vypadal jsem mnohem hůř než oni. Náročné to je hodně,“ vysvětluje Michal Barnet. „Ale je úžasné, že to může dělat kdokoli, kdo chce. Je to improvizace, takže se to částečně přizpůsobí a používáte jen to, co umíte. Když umíte dvě věci, tak používáte jen je. Postupně, jak se člověk učí další prvky, tak je přidává a čím víc jich umí, tím to vypadá zajímavěji a hra je rozmanitější,“ dodává. 

František Nedvěd se skupinou Tie Break zahrál na Horním náměstí v Olomouci od 16 hodin.
Obrazem: Na olomouckých Vánočních trzích zahrál František Nedvěd