Na senzační výhře Zory nad Iuventou Michalovce se sice brankově nepodílela, úloha Aleny Vocilková v sestavě olomouckých házenkářek ale spočívá jinde.

Velezkušená spojka se zapojuje především do bránění, když Hanačky přecházejí do útoku, beží rychle na střídačku, aby do hry pustila Veroniku Hejtmánkovou nebo jinou spoluhráčku s čistě ofenzivními úkoly.

Jako obranný pilíř ale Vocilková exceluje a patří v defenzivní činnosti k nejlepším hráčkám česko-slovenské interligy.

Teď si užívá, že se na palubovce potkává i se svoji někdejší spoluhráčkou Martinou Kelarovou, se kterou prožily největší úspěchy olomoucké Zory, to ale ještě neprovdané nosily na zádech dresy se jmény Polášková a Šašková.

„Jestli bude mít Šáša takovou vzestupnou tendenci jako doteď, tak se můžeme porvat i o ten titul,“ říká Vocilková na adresu Kelarové, která se vrátila po mateřské dovolené ve vynikající formě.

S Michalovci jste odehrály velmi pohledný a dramatický zápas. Jak byste ho zhodnotila?
Hlavně jsme se konečně sešly snad všechny hráčky. V podstatě poprvé v celé sezoně jsme kromě dlouhodobě zraněných hráček byly na tréninku všechny a hned to bylo o něčem jiném. Všechny jsme makaly, takže jsme věřily, že jsme na Michalovce připravné. Byly jsme nabuzené a věřily jsme si.

Iuventa byla před zápasem velkým favoritem, přijel druhý tým tabulky, který šestkrát po sobě vyhrál. Jako jediný tým zvládly Michalovce dokonce porazit Slavii na její palubovce. Vám se na ně ale v poslední době celkem daří. Bylo i tohle důvodem, proč jste si na ně věřily?
Je pravda, že před sezonou na turnaji v Michalovcích jsme je porazily, pak jsme s nimi pro změnu u nás na turnaji prohrály a když jsme tam hrály na podzim interligu, tak jsme sice prohrály, ale dost nás tam zařízli rozhodčí, jinak bychom tam vyhrály. Hraje se nám s nimi dobře a myslím si, že teď jsme to jenom potvrdily.

Měly jste raketový nástup, ve 12. minutě jste vedly 8:1. Čekala jste, že by to mohlo jít tak hladce?
Byl to šok i pro mě, protože obyčejně máme takové pomalejší rozjezdy. Podle mě byl jeden z hlavních důvodů fakt, že se do týmu vrátila Martina Kelarová, která celou naši hru hodně zrychlila. Doufám, že s ní budeme hrát rychlé útoky častěji a dávat tak jednodušší branky, protože jinak se na ně vždycky strašně natrápíme. Snad jsme to teď prolomily a půjde to.

Martina se po mateřské vrátila ve vynikající formě, co na to říkáte jakožto hráčka, která s ní v Olomouci už dříve hodně odehrála?
Potkaly jsme se ve čtvrtek na tréninku, hrály jsme vedle sebe a hrozně jsme se nasmály, že jsme takhle spolu vyhrály titul. Je to super, že zase hrajeme spolu, Martina se vrátila úplně neuvěřitelně. Vůbec na ni nejde vidět, že by v něčem ztrácela. Udržela si rychlost, kličku, vytrvalost, je to úplně perfektní. Jsme všechny moc rády, že je zpátky. A jestli bude mít Šáša takovou vzestupnou tendenci jako doteď, tak se můžeme porvat i o titul.

Je to velká vzpruha před blížícím se play off, že se na palubovce sešlo tolik osobností ze zlatých časů olomoucké házené? Začíná to vypadat na velmi slibný mix zkušených hráček a mladých talentů.
Myslím si, že ano. Kádr se zkonsolidoval, mladé hráčky dostávají šanci, sbírají zkušenosti a pokud takhle vydržíme, už se nám nikdo nezraní, tak ještě můžeme zabojovat o ledasco. Ale napřed se musíme dostat do play off.

V zápase s Michalovci byla kromě plejády skvělých akcí také celá řada chyb v rozehrávce, zejména ve druhém poločase jste hostujícím hráčkám několikrát pořádně namazaly do brejků. Čím to bylo?
My máme vždycky horší druhé poločasy, to už víme. Najednou začneme hrát tak nějak pomaleji, jako by nám chyběla kondice. Ztrácíme balony a soupeři toho využívají. Navíc Michalovce jsou tím pověstné, že se snaží hrát maximálně rychle. Nepohlídaly jsme si jejich křídla a z toho pak pramenilo, že dávaly jednoduché góly. A to jsme ještě měly štěstí, že spoustu šancí chytila Bára Raníková, která opět podala výborný výkon. Musíme si na to dávat pozor, byla by obrovská škoda prohrát takový zápas, ve kterém celou dobu vedeme.

Vyšláply jste si na druhý tým tabulky, v následujícím kole vás čeká i ten první. S čím pojedete na Slavii?
Bojovat (smích). V minulém roce jsme byly jediným družstvem, které je u nich dokázalo porazit, takže jestli budeme zdravé a všechno bude fungovat, tak se popereme o dobrý výsledek. Rozhodně tam nepojedeme odevzdané.