Tu navíc hlavní aktér překvapivě proměnil ve své parádní představení. Málokdo asi čekal, že po více než půlroční zápasové pauze Novák zahraje tak skvěle a třetího nasazeného borce UniCredit Czech Open 2007 Vassalla Arguella z Argentiny spláchne za necelou hodinu 6:4, 6:1. Leč stalo se a oblíbenec hanáckých sportovních příznivců dnes půjde do boje znovu. Postaví se proti dalšímu Argentinci, Juanu Pablo Guzmanovi.

Rozhovor

* Čekal jste od tohoto zápasu něco podobného?

To určitě ne. S ohledem na tu dlouhou turnajovou přestávku jsem si nedělal moc velké naděje na vítězství, ale realita byla úplně jiná. Hrál jsem prostě skvěle, vysoké tempo udržel celé dva sety a zaslouženě zvítězil. Byla to paráda.

* Čím jste nebezpečného a ve světovém žebříčku poměrně vysoko postaveného soupeře tak jasně předčil?

Perfektně mi šlo podání i hra od základní čáry. Věděl jsem, že musím co nejrychleji zakončovat výměny, aby se protivník nedostal do svého obvyklého tempa. A to mi vycházelo naprosto dokonale.

* Byl klíčovým okamžikem začátek druhého setu s odvrácením dvou brejkbolů?

Vedle mého povedeného nástupu do zápasu se i tady lámal chleba. Kdyby on za stavu 0:1 v úvodu druhé sady prolomil můj servis, mohl se chytit a bůhví, jak by to potom dopadlo. Já ale zabojoval, hrozbu odvrátil a pak už to byla pohoda. Šel jsem do tohohle utkání potit krev, což se vyplatilo.

* Pocity po takovém vítězství jsou asi úžasné, že?

Přesně tak, prožívám nejšťastnější období v kariéře. Maximálně si to vychutnávám, zvlášť když mě povzbuzuje tolik diváků. Tohle jen tak někdo nezažije.

* Dojala vás rozlučka, kterou před duel s Arguellem připravilo vedení TK Prostějov?

Opravdu šlo o klasický doják, ale podařilo se mi emoce udržet pod kontrolou. O celé akci jsem totiž věděl dlouho dopředu a mohl se na ni nachystat, což na druhou stranu nic neubralo na kráse a jedinečnosti okamžiku. Cítil jsem skutečně velké štěstí i dojetí, slovy se to těžko popisuje. Rozhodně jsem si dnes připomněl všechno to krásné, proč jsem tenis hrál a pořád ještě hraju.

* Pomohla vám bouřlivá podpora plných ochozů Agrofert Arény?

Rozhodně ano. Mnětaková atmosféra vždycky pomáhala a dokázala mě pořádně nabudit. Když za vámi stojí celý stadion a vy cítíte tu podporu, hraje se skvěle.

* Dostal jste spoustu dárků včetně obřího dortu. Také vám přišla pogratulovat spousta významných lidí. Čeho a od koho si ceníte nejvíc?

Nerad bych se někoho dotknul tím, že zmíním právě jeho na úkor někoho jiného. Ohromně si vážím všech darů i blahopřání bez výjimky. Nejvíc bych ale chtěl poděkovat svým rodičům, kteří mě přivedli k tenisu a vždy jsem u nich našel podporu. Dále manželce, jež se dlouhá léta obětavě starala o naši rodinu. Zapomenout nesmím na všechny mé trenéry a celý TK Prostějov, díky jehož péči jsem se vypracoval k tak nádherné sportovní kariéře. Av neposlední řadě patří díky všem mým příznivcům.

* Ve druhém kole Czech Open vás čeká další Argentinec Guzman. Myslíte znovu na postup?

Tímhle způsobem neuvažuju. Jdu dál zápas od zápasu, nijak se nestresuju a hodlám si to co nejvíc užít. S Guzmanem jsem nikdy nehrál a nevím, co od něho můžu čekat. Ale hlavní je, abych diváky opět potěšil solidním výkonem a neudělal ostudu. I když po dnešním postupu snad už něco takového nehrozí.

 

Největší úspěchy Jiřího Nováka

1996: Turnaj ATP, Auckland (Nový Zéland), vítěz
1998: Turnaj ATP, Mexiko, vítěz
1999: Nejlepší tenista ČR, 1. místo
2000: Nejlepší tenista ČR, 1. místo
2001: Nejlepší tenista ČR, 1. místo
2001: Turnaj ATP, Gstaad (Švýcarsko), vítěz
2001: Turnaj ATP, Mnichov, čtyřhra, vítěz
2001: Turnaj ATP, Key Biscayne (USA), čtyřhra, finále
2001: Wimbledon, čtyřhra, finále
2002: Australian Open, semifinále
2002: US Open, New York (USA), čtyřhra, finále
2002: Turnaj ATP, Vídeň (Rakousko), finále
2002: Nejlepší tenista ČR, 1. místo
2002: Turnaj ATP, Madrid (Španělsko), finále
2003: Nejlepší tenista ČR, 1. místo
2003: Turnaj ATP, Gstaad (Švýcarsko), vítěz
2004: Turnaj ATP, Stuttgart,,čtyřhra, vítěz, s Radkem Štěpánkem
2004: OH, Atény (Řecko), dvouhra, 2. kolo
2004: OH, Atény (Řecko), čtyřhra, 1. kolo
2004: Turnaj ATP, Tokio, dvouhra, vítěz
2004: Turnaj ATP, Tokio, čtyřhra, finále, s Petrem Pálou
2004: Turnaj ATP, Basilej (Švýcarsko), dvouhra, vítěz
2006: US Open, New York (USA), dvouhra, osmifinále