Nejvíce hlasů od expertů dostala v kategorii orientačního běhu Tereza Janošíková — na červencových Světových hrách v USA vybojovala stříbro ve sprintu, stejně cenný kov přidala také spolu se štafetou na srpnovém Mistrovství Evropy v Estonsku.

„Jsem vděčná, že sezóna 2022 tak vyšla, a vážím si podpory českého orienťáku, protože se tu odvádí skvělá práce a žene nás to všechny dopředu,“ uvedla při vyhlášení nejlepší orientační běžkyně roku a zavzpomínala na skvělé úspěchy na Světových hrách, ke kterým celou sezónu směřovala.

Druhý skončil bronzový medailista ze Světových her Tomáš Křivda a třetí Vendula Horčičková, která společně s Terezou Janošíkovou a Adélou Finstrlovou získala stříbro ze štafet na Mistrovství Evropy.

Ilustrační foto.
Olomoucko ztratilo náskok a kvůli poslední čtvrtině s Vídní padlo

Nejlepší lyžařskou orientační běžkyní se stala Petra Fiala a kategorii MTBO ovládl Kryštof Bogar, který se svým horským kolem vybojoval medaili ze všech pěti závodů mistrovství světa ve Švédsku. Spolu s nejlepšími dospělými byli vyhlášeni také nejúspěšnější junioři a dorostenci, mezi nimiž si vysloužil Jan Strýček cenu fair play. Do Síně slávy ČSOS byly uvedeny zasloužilé závodnice a aktivní trenérky Iva Mádlová a Mária Kovaříková.

Text: Matěj Burda, Český svaz orientačních sportů