Tým Tatranu nastoupí historicky k prvnímu zápasu v extralize, trenér Lubomír Krejčíř si odbyde svoji premiéru v české nejvyšší soutěži mužů a prestižní domácí souboj s Duklou Praha (10.30) odvysílá v přímém přenosu sportovní program České televize.

Házenkáři Tatranu po triumfu v první lize nahradili mezi elitou tým Kopřivnice.

Do extraligové sezony Litovel vstupuje s dvou a půlmilionovým rozpočtem posílená o několik zvučných jmen.

Vrátili se odchovanci Josef Pohlmann, Michal Baránek a mladý ostrostřelec Matěj Konšel.

Tým angažoval také bývalého českého reprezentanta Davida Juříčka, který se vrátil k házené po roční pauze.

„Na ty možnosti, které byly, jsem s kádrem rozhodně spokojený. Až na výjimky to jsou všechno litovelští odchovanci nebo mají na Litovel vazby a to je velmi důležité z hlediska přístupu k utkání, k tréninkovému procesu a celkovému účinkování v extralize," pochvaluje si trenér Tatranu Litovel Lubomír Krejčíř.

S Juříčkem nebudou outsider

První nepříjemnosti ale musí řešit už před startem sezony. Největší osobnost týmu, Davida Juříčka, totiž trápí zraněná třísla a podle všeho nestihne úvod sezony.

„Jeho start je spíš v rovině teorie. Věříme, že pro další průběh soutěže bude k dispozici," poznamenal trenér Krejčíř.

Právě různá zranění komplikovala týmu finální část letní přípravy.

„Museli jsme zrušit poslední přátelský zápas s Hranicemi. Chybí nám tedy přímá konfrontace s účastníkem extraligy, ale z hlediska toho, co jsme chtěli odpracovat na hřišti, a přístupu hráčů a chuti se porvat s extraligou, tak jsme bezesporu zvládli, co jsme chtěli," popisoval trenér Krejčíř.

„Tým do zápasu s Duklou jde s chutí a elánem a určitě ne bez nadějí," vyhlíží zkušený trenér prvního soupeře.

Hrát bez Davida Juříčka však pro Hanáky bude oslabení.

„Nemáme sice srovnání, jaké výkony jsou s Davidem a jaké jsou bez něj, protože za nás neodehrál ani jedno utkání, ale vzhledem k tomu, co to je za hráče, je to oslabení poměrně výrazné," upozornil Krejčíř s tím, že jinak by tým měl být kompletní.

Juříček, který nejlepší roky kariéry strávil ve Francii, je svými poznatky, postřehy a přítomností na každém tréninku přínosný i v době, kdy nemůže zasáhnout do zápasu.

„Přispívá k tomu, aby družstvo nebylo outsiderem, ale plnohodnotným týmem extraligy," má jasno trenér Krejčíř.

Konšel loni za Duklu

V neděli dopoledne se na litovelské palubovce představí tým s věhlasným jménem, který chce v sezoně promluvit do bojů v čele tabulky.

„Zápas to bude velice zajímavý už z pohledu, že Dukla má vždy nejvyšší ambice. Pokud jim to trošičku půjde, tak budou usilovat o čelní pozice," předpovídá trenér Krejčíř.

Oba nedělní soupeři mezi sebou mají z historického hlediska přátelské vztahy. Dukla jezdívala do Litovle na přátelská utkání i exhibiční zápasy.

„O to zajímavější to bude pro diváky první kolo. Další zajímavostí je, že Matěj Konšel hrál před rokem za Duklu," vypočítával Lubomír Krejčíř.

"Televizák" Krejčíř jako trenér

Zkušený odborník se dlouhá léta zaměřoval především na ženskou házenou, ať už na klubové, nebo reprezentační úrovni. Teď jej čeká premiéra v extralize mužů.

„Pro mě osobně je to zajímavé zpestření poslední třetiny kariéry," usmívá se trenér Krejčíř.

Zápas s Duklou vysílá přímým přenosem ČT Sport, pro většinu litovelských házenkářů to bude naprostá novinka.

„Pro hráče to může být buď svazující, nebo naopak velmi motivující. Uvidíme až přímo na hřišti. Pro mě je to výzva už proto, že jsem externí spolupracovník České televize jako spolukomentátor," zasmál se trenér Krejčíř na závěr.

Kádr Tatranu Litovel:

Brankáři: Michal Baránek, Petr Habermann, Pavel Novotný, Pavel Prauzek.

Křídla: David Barabáš, Michal Havlíček, Miroslav Nedoma, Marek Šuba.

Spojky: Jiří Číhal, Jakub Dolák, Matěj Konšel, Tomáš Macek, Jiří Mičola, Josef Pohlmann, Jakub Schmalz, Jan Šmíd.

Pivoti: Tomáš Hanák, David Juříček, Zdeněk Kuchař.

Odchody: Emil Drkula, Svatopluk Kráčmar (oba do zálohy),

Jiří Tydlačka (konec hostování z STM Olomouc).

Příchody: David Juříček , Michal Baránek (oba návrat ke kariéře), Pavel Prauzek (Ostrava), Josef Pohlmann (Plzeň), Jiří Mičola (Kopřivnice).

Trenér: Lubomír Krejčíř, asistent: Květoslav Kuba.