Na předposlední závod sprinterského šampionátu se totiž přihlásila celá špička, již navíc doplní i přední posádky rallyového mistrovství.

„Startovní listina je velmi kvalitní, až nás to překvapilo. Hlavním esem je posádka Jakeš, Novák s citroënem. Mezi favority patří i Němec Kahle s Fabií WRC. Startují všichni nejlepší jezdci ze sprinterského šampionátu," řekl ředitel závodu Dušan Pospíšil.

Hlavním favoritem na celkové prvenství je již zmiňovaný Jakeš. Napínavé souboje však slibují i přední sprintoví jezdci. Situace v průběžném pořadí je velmi vyrovnaná a o titul usilují čtyři posádky.

„Slibuje to napínavou podívanou. Největší naděje bych dával Sýkorovi," odhadoval Pospíšil.

Mapa Rally Jeseníky 2014. Kliknětě pro zvetšení

Podrobné mapy jednotlivých RZ ZDE 

Mapa Rally Jeseníky 2014

Dva nové rychlostní testy

Pořadatelé pro letošní ročník připravili velké novinky. Zcela nový koncept rychlostních zkoušek zavede účastníky na dva nové rychlostní testy.

Soutěžní vozy se tak po třiceti letech vrátí na legendární vrchařskou trať Ecce Homo.

Soutěž bude mít dvě rychlostní zkoušky v okolí Šternberku a další dvě u Rýmařova.

„Vloni jsme měli velmi dlouhý přejezd do Dobřečova, a proto jsme se snažili o novou rychlostní zkoušku u Rýmařova. Obě nové rychlostní zkoušky jsou dlouhé a kvalitní," pochvaloval si Pospíšil.

Část slavné tratě Ecce Homo hostící mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu bude použita jako rychlostní zkouška číslo 2 a 6.

„K návratu Rally Jeseníky na trať Ecce Homo jsme se rozhodli z důvodu zvýšení atraktivity naší soutěže. Téměř celá trať od startu až po Lipinský oblouk, kterou k rychlostní zkoušce použijeme, je jedna velká přírodní tribuna. Svodidla a právě vyvýšená místa nabídnou krásný a bezpečný automobilový zážitek," poznamenal Pospíšil.

Jako na Rally Sigma v 70. letech

Po dvou úsecích na šternberské straně čeká 99 přihlášených posádek přesun na známou RZ Dobřečov nedaleko Horního Města.

„Známou zkoušku Dobřečov pak na severní straně regionu doplníme o nový test Libina – Třemešek," upřesňuje Pospíšil trasu letošní soutěže.

Části nové rychlostní zkoušky se objevovaly v itineráři historické Rally Sigma a Jeseníky již v 70. a 80. letech.

„Místní obyvatelé i starostové dotčených obcí, hlavně těch, kde Rally Jeseníky uskutečníme po dlouhých letech poprvé, nám vyjadřují velkou podporu a vzpomínají na minulé ročníky, které jsou v jejich vyprávěních zapsané jako náročné podzimní rallye. Věříme, že s naším týmem pořadatelů v těchto lokalitách navážeme na špičkovou práci našich předchůdců," přeje si Pospíšil.

První vůz sjede z rampy na Hlavním náměstí ve Šternberku v sobotu již v 7.30.

Na 99 přihlášených účastníků se popere o body do MČR ve sprintrallye, MČR v rallye historických automobilů a nedávno přiděleném Poháru ČR v rallye.

Vítěz závodu bude dekorován po patnácté hodině na cílové rampě na Hlavním náměstí ve Šternberku.

Rally Jeseníky

Rychlostní zkoušky 1 a 5: Hraničné Petrovice – Lipina

Rychlostní zkoušky 2 a 6: Šternberk – Lipina

Rychlostní zkoušky 3 a 7: Dobřečov – Stříbrné Hory

Rychlostní zkoušky 4 a 8: Libina – Třemešek

Průběžné pořadí mistrovství republiky ve sprintrallye

1. Tomaštík (Subaru Impreza WRC) 84 bodů, 2. Sýkora (Škoda Fabia S 2000) 78, 3. Vlček (Škoda Fabia S 2000) 72, 4. Trněný (Škoda Fabia WRC) 66, 5. Dohnal (Peugeot 207 S 2000) 49.