Vynikající je především obsazeních ženského závodu.

„Do Olomouce přijely tři ženy z nejlepší desítky. Žádný závod ještě neviděl všechny najednou," upozornila Jan Moberly, manažerka elitních atletů.

Mary Keitany. Představení před Olomouckým půlmaratonem 2016V čele ženského startovního pole se nejvíce vyjímá především jméno Mary Keitany. Čtyřiatřicetiletá Keňanka se loni v Olomouci časem 1:06:38 postarala o rekord závodu.

Největším soupeřem zítra nejspíš bude horké počasí.

„Počasí nebude pro běžce moc dobré, je tu skutečně teplo. Ale navzdory tomu jsem na závod připravená a spolu s ostatními závodnicemi se popereme o co nejlepší čas," hlásí Mary Keitany.

Tisíce běžců zavřou olomoucké ulice. Kam vás nepustí a jak pojede MHD

Hezký a rychlý závod

Známá jména jsou i v mužském závodě. Hned šest z nich už běželo pod magickou hodinu, která v Olomouci stále odolává.

Nejvíc se k ní přiblížil Geoffrey Ronoh v roce 2014. Ten tehdy do závodu vstupoval coby vodič, ale nakonec za sebou nechal všechny hvězdy a prvním místem v čase 1:00:17 se postaral o prvotřídní senzaci.

„Olomouc je hezký a rychlý závod a už se na něj těším. Věřím, že mám dobře natrénováno a poperu se o další zdejší vítězství," netají letošní ambice keňský běžec.

Startovní číslo jedna na hrudi ponese loňský olomoucký šampion Josphat Kiptis.

„Příprava na závod probíhala dobře a myslím si, že jsem ve skvělé formě. Cítím, že jsem na sobotu dobře připravený," říká Kiptis.

O přední umístění bude usilovat i Stanley Biwott.

„Horko nebude takový problém. Občas v takových podmínkách trénuju. Rád bych ze sebe vymáčkl to nejlepší. Jestli to bude pod 59 minut, nechci slibovat," poznamenal Biwott.

Kamínková: Zabojuji o triumf mezi Češkami

Petra Kamínková. Představení před Olomouckým půlmaratonem 2016Z českých běžců se diváci mohou těšit na Evu Vrabcovou, která se kvalifikovala na olympijský maraton a v Olomouci bude útočit na český půlmaratonský rekord.

„Předem je vždy těžké odhadovat čas, ale dopředu se vzdávat nehodlám a poběžím, jak nejlépe umím. Na závod se rozhodně těším," řekla Vrabcová.

Olomoucké publikum nezůstane ochuzené ani o domácí běžkyni Petru Kamínkovou, která letos slavila vítězství na půlmaratonech v Karlových Varech a Českých Budějovicích.

A na domácí závod se již těší. „Budu bojovat o stupně vítězů mezi českými běžkyněmi," slibuje.

Z českých běžců se v Olomouci představí Pavel Dymák, Robert Míč, David Vaš nebo ultramaratonec Daniel Orálek.

Změna tratě

Půlmaraton se poběží na jednokolové trase, která doznala menších změn.

„Trasa závodu je otočená. Ubyl úsek do kopce po dlažebních kostkách v centru," upřesnil ředitel závodu Václav Skřivánek,

Sedmý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc odstartuje z Horního náměstí v sobotu v 19 hodin.

Na start hlavního závodu se postaví 6 200 závodníků. Dalších 3300 běžců se postaví na start dm rodinného běhu.

Trasa Olomouckého půlmaratonu 2016