„Tento rok budeme mít jedno z nejlepších obsazení v historii turnaje,“ prohlásil jednatel spolupořádající akademie ITS Tennis Academy Michal Kadláček.

Olomoucký turnaj spoluorganizujete už podesáté. Co vám za těch uplynulých devět ročníků udělalo největší radost?
Skutečnost, na jakou úroveň jsme turnaj za tu dobu posunuli. Hráčky se sem rády vracejí, hráčská úroveň je skvělá a tento rok budeme mít jedno z nejlepších obsazení za celou desetiletou historii ITS CUPu. To je nejpozitivnější.

Třikrát se z titulu ve dvouhře radovala česká tenistka. Máte z takového ročníku pak ten nejlepší pocit?
Úspěchy českých tenistek jsou vždy úžasné a důležité. Diváci očekávají, že jedna z domácích tenistek udělá nejlepší výsledek. Pro nás by bylo nejlepší, kdyby to byla česká hráčka z naší akademie (usmívá se).

Pro hráčky z ITS Tennis Academy je turnaj dotovaný částkou 80 tisíc dolarů velkou výzvou, že?
Dostat se do takového turnaje je pro ně obrovská motivace. Ony se snaží hrát každý rok lépe a lépe, aby se na tento podnik dostaly. Pro juniorky, které začínají, je hrát osmdesáti nebo stotisícový turnaj obrovská zkušenost.

Na seznamu přihlášených tenistek figurují tři hráčky z elitní světové stovky. Původně čtvrtá – Denisa Allertová – se ale odhlásila…
Bohužel, ale to k tomu samozřejmě patří. Jsme velmi rádi, že tady bude startovat Kristýna Plíšková, Kateryna Kozlovová a samozřejmě Kateřina Siniaková, které se dařilo ve Wimbledonu ve dvouhře a rankingově je ze všech nejvýš. Její účasti si velmi vážíme (V sobotu večer pak Siniaková společně s Barborou Krejčíkovou vyhrály čtyřhru Wimbledonu, pozn. red.).

Jak tvrdá práce je přilákat hráčku z první světové padesátky na turnaj do Olomouce?
Vždycky je to tvrdá práce (usmívá se). Obecně platí, že hráčkám se sem musí chtít, musí se jim tady líbit a my pro ně musíme připravit dobré zázemí, aby ty, které tady už hrály, se sem rády vracely. Pro nové tváře musíme připravit podmínky, aby se sem těšily a měly nějakou motivaci sem přijet.

Jsou to pro vás vždycky velké nervy, aby se ty největší hvězdy třeba nezranily?
Větší nervy jsou to až během turnaje, aby všechno proběhlo až do finále bez větších problémů. Aby nepršelo a došla do finále česká hráčka.

Fanoušci očekávají start dvou domácích nadějí – Karolíny Muchové a Barbory Štefkové. Budou obě hrát?
Nemám zprávy, že by se nějaká z nich zranila. Měly by nastoupit a myslím, že pro olomoucké diváky to bude příjemná záležitost.

Štefková, která se kvalifikovala do Wimbledonu, v nedávném rozhovoru prozradila, že by ale pro účast potřebovala volnou kartu…
Báře opravdu volnou kartu do hlavní soutěže dáváme. Snad jí to pomůže, doufejme, že se jí tady podaří uhrát dobrý výsledek. Vždycky tady hrála dobře, jednou se jí málem podařilo porazit Barboru Strýcovou, takže po zkušenosti z Wimbledonu by ji to mohlo motivovat a mohla by zahrát dobře i tady.

O ITS CUPu se mluví mezi širokou sportovní veřejností. Čím se podle vás turnaj takhle proslavil?
Hlavní příčinou je, že se nám daří sem každý rok dostat lepší a lepší hráčky. Pro diváky je nejzajímavější se přijít podívat na velká jména. První ročníky, kdy tady ta velká jména chyběla, to pro ně zase až tak zajímavé nebylo, i když to byl skvělý tenis. Každý se ale rád podívá na Plíškovou nebo na Siniakovou. A třeba i na Kozlovovou, která porazila na French Open Ostapenkovou.

Velká jména ale kolikrát organizátory dokážou zklamat. Zažili jste to i na ITS CUPu?
Takovou zkušenost nemáme. Hráčky, které tady startovaly, opravdu bojovaly. Ať už Petra Cetkovská, Bára Strýcová, Denisa Allertová, Bára Krejčíková… Většina z nich došla do finále nebo semifinále, někomu se podařilo i vyhrát. Vždycky to ale bylo tak, že bojovaly až do konce. Škoda Petry Cetkovské, že nemůže startovat. Věřila, že se jí v Olomouci podaří ještě jednou vyhrát.

TOP 8 přihlášených Kateřina Siniaková (40.)
Kateryna Kozlovová (Ukr., 67.)
Kristýna Plíšková (78.)
Anhelina Kalininová (Ukr., 124.)
Irina Chromačevová (Rus., 140.)
Richel Hogenkampová (Niz., 160.)
Fiona Ferrová (Fra., 189.)
Barbora Krejčíková (201.)Program turnaje:
Sobota – pondělí:
kvalifikace
Úterý: 1. kolo dvouhry
a čtyřhry
Středa: 1. kolo dvouhry
a 2. kolo čtyřhry
Čtvrtek: 2. kolo dvouhry
a čtyřhry
Pátek: čtvrtfinále dvouhry a semifinále čtyřhry
Sobota: semifinále dvouhry a finále čtyřhry
Neděle: finále dvouhry