Letošní 39. ročník šternberského závodu mistrovství Evropy automobilů do vrchu na legendární trati Ecce Homo startuje.

Organizátoři motoristického svátku věří, že budou padat traťové rekordy a že se bude opět dařit domácím závodníkům.

V pátek v 18 hodin proběhne slavnostní zahájení závodu na Hlavním náměstí ve Šternberku.

Trénink odstartuje v sobotu v 8 hodin ráno na 7800 metrů dlouhé trati, na které loni trhal rekordy Ital Christian Merli a životní výsledek v podobě druhého místa vybojoval Václav Janík.

Konkurence bude na Ecce Homo ale znovu obrovsky silná.

„Seznam přihlášených čítá 210 závodníků, což jsou rekordní počty. Přestože se ve stejném termínu jako Ecce Homo jede závod v Itálii, tak přijeli italští závodníci včetně dvou nejrychlejších Simoneho Faggioliho a Christiana Merliho,“ říká tisková mluvčí závodu Milena Schärferová.

„Opět se můžeme těšit na vyrovnané souboje o nejvyšší umístění a možná i na útok na traťový rekord. Bude hodně záležet na počasí. Pokud budou přijatelné podmínky, tak by se Faggioli nebo Merli o nový traťový rekord mohli úspěšně pokusit,“ předpokládá Milena Schärferová.

ČESKÉ NADĚJE

Rekordní čas v hodnotě 2:41:37 drží Christian Merli, dřívější rekordman Simone Faggioli si bude chtít vylepšit loňské bronzové umístění.

Do boje o příčky nejvyšší ale chtějí promluvit i domácí želízka v ohni. „Z českých jezdců mají vysoké ambice Václav Janík, Miloš Beneš nebo Petr Trnka. Domácí Václav Janík loni zajel svůj životní závod, dostal se mezi tři nejlepší v celkovém pořadí, což je krásný výsledek a letos je znovu připravený, aby to dopadlo podobně jako v minulém ročníku,“ očekává mluvčí závodu.

LÁKAVÝ RYBNÍČKŮV MCLAREN

Příznivci krásných a rychlých vozů si o víkendu přijdou na své. Jedním z největších lákadel je závodní speciál Marka Rybníčka, který bude startovat se svojí novou střelou McLaren F1 Evo.

„Je to kombinace cestovního vozu a monopostu, tedy formule. Na podvozku monopostu máme karosérii slavného auta McLaren F1, to bylo donedávna nejrychlejší auto na světě,“ nechal se slyšet Rybníček v rozhovoru pro Český rozhlas.

Nejen jeho vůz budou moci diváci na Ecce Homo obdivovat pěkně zblízka.

„Fanoušci mohou přijít na parkoviště závodních strojů, kde budou vozy zaparkované. Budou tam i jezdci samotní, takže si mohou chodit pro podpisy, samolepky nebo kartičky,“ láká Milena Schärferová.

Hlavní závod startuje v neděli v 8.30. Vyhlášení vítězů proběhne v 18 hodin v prostoru před městským úřadem na Horním náměstí.

Vstupné na celý víkend činí 200 korun, jednodenní pak 150 korun.

Program 39. ročníku ME Ecce Homo Šternberk:

Zahájení: pátek (18.00), Hlavní náměstí.

Trénink: sobota (8.00).

Hlavní závod: neděle (8.30).

Vyhlášení: neděle (18.00), před MÚ na Horním náměstí.