Sport se ale dere zpátky na scénu. Pomoci by mu mohly dvě tradiční akce na silnici konané z velké části na území Olomouckého kraje. Srpnová Czech Tour a zářijový Závod míru jezdců do 23 let. Podle Mezinárodní cyklistické unie (UCI) se mají od 1. července rozeběhnout menší závody, kalendář World Tour by měl odstartovat o měsíc později.

„Jediné, z čeho mám strach, jsou vládní omezení. Pan plukovník Prymula se vyjádřil, že ještě v srpnu budeme povinně nosit roušky. Trochu mě tím nahlodal, ale držím se přesvědčení, že se v té době už bude závodit,“ přiznává Vašíček.

Příprava před slavnou Tour

Nehledě na zdravotní situaci musí na přípravách obou moravských podniků jako organizátor a promotér pracovat. Czech Tour je jediným etapovým závodem v České republice kategorie jedna a snahou je zachovat jeho původní termín 5. – 9. srpna.

„V té době stojí proti nám jen jeden závod v Norsku, a tak registrujeme obrovský zájem týmů. Výhodu máme v tom, že jsme jednou z akcí, která je zajímavá pro účastníky Tour de France,“ říká Vašíček o nejslavnějším závodě, který kvůli epidemii koronaviru startuje až 29. srpna.

V tuto chvíli má podepsaných 19 elitních týmů.

„Počítáme s dvaceti. Jedno místo zatím držíme. Ředitel Czech Tour Leopold König vyjednává se stájí Ineos. Je to otevřené, ale myslím, že britskou formaci u nás před Tour uvidíme. Jsme v situaci, kdy si můžeme z worldtourových týmů vybírat,“ pokračuje.

Českou účast by měla představovat stáj Elkov Kasper. Na startu by tak neměl chybět mistr republiky František Sisr, nebo Jan Bárta a Alois Kaňkovský.

„Předpokládám, že se objeví i Josef Černý a Jan Hirt ze stáje CCC a Petr Vakoč v barvách Alpecin-Fenix. V jejich sestavě by neměl chybět cyklistický fantom Mathieu van der Poel z Nizozemska. Konkurence bude skvělá,“ má jasno pořadatel.

Rovin si účastníci Czech Tour moc neužijí. Etapy je zavedou do Beskyd a Jeseníků. Jedná se o závod pro vrchaře, ale jinak je pro ně podnik s centrem v Olomouci pohodový. Na starty etap to mají maximálně něco přes hodinu.

„Jak se říká, je to okolo komína. Závodníci k nám jezdí rádi. A díky pohostinnosti to platí i o mechanicích a dalších členech doprovodu.“

Generálka na šampionát

Závod míru se měl jet původně v červnu. Nový termín je 3. – 6. září, centrem jsou Lázně Jeseník a cyklistický podnik bude opět součástí prestižní série Nations‘ Cup.

„Pořadatel nerozhoduje, kdo bude startovat. Sestavy se tvoří podle světového žebříčku. Jedná se o nejlepší reprezentace do 23 let, pro něž půjde o generálku na světový šampionát ve Švýcarsku,“ podotýká Vašíček.

Jedná se o rovněž horský podnik, který se nedá vyhrát na náhodu. Uspějí jen nejlepší, a ti se pak obvykle uchytí v profesionálním pelotonu.

„Proto se na něm objevují manažeři světových stájí a mladí jezdci se kvůli angažmá náležitě předvádějí. Tradicí je, že prvních pět v celkovém pořadí rovnou podepisuje smlouvy do World Tour.“

Jaroslav Vašíček nyní doufá, že práce obou pořadatelských štábů nepřijde vniveč. „Makáme na sto procent, ale situace je taková, že to nemáme úplně ve svých rukou,“ dodává.