Což o to – porážka v Jičíně (26:34), i ta středeční na půdě Dukly Praha (18:31), se daly očekávat. Nejbolestnější byla jednoznačně sobotní prohra v derby s Hranicemi (21:22).

„Měli jsme v plánu potvrdit výhru s Lovosicemi. Fungovalo to, občas jsme ale měli strach z toho, že vedeme a dělali jsme zbytečné chyby,“ vyprávěl zklamaný Jan Šmíd, jehož tým si zápas prohrál v posledních minutách.

„Bohužel jsme v posledních pěti minutách nedokázali dát branku, která by nám zajistila vedení o dva, tři góly. Zápas měl být pět minut před koncem z naší strany rozhodnutý,“ měla jasno jedna z hlavních opor Tatranu, která dohrávala s obvázanou hlavou.

„Házená je tvrdý sport, není to fotbal. Tohle se stává a hraje se dál, pokud to není vážné,“ mávl nad krvavým šrámem rukou.

ZÁCHRANA JE DALEKO

Litovelští cítili v zápase s Hranicemi velkou šanci oživit naděje na udržení extraligy.

„Strašně moc jsme chtěli, nevyšlo to z důvodu, se kterým se potýkáme celou sezonu – sami se srážíme na kolena vlastními technickými chybami,“ vysvětloval Šmíd.

Těšit jej může alespoň fakt, že hanácký tým po zimní přestávce působí mnohem lepším dojmem.

„Atmosféra v týmu se zvedla, věříme si, lidi nám začali taky věřit, přišlo jich hodně a povzbuzovali nás. Lavička žije stejně jako tým na hřišti. Tohle funguje, ale chybí tomu něco navíc. Musíme tomu dát ještě víc, ještě víc do toho chodit a nebát se rozhodovat zápasy,“ burcoval Šmíd.

Body ovšem zásadně chybí – Tatran má na svém kontě stále jenom dva.

„Teď už můžeme jen překvapit a ukázat lidem, že házenou umíme a chceme ji hrát. Neočekává se od nás bodovat každý zápas, ale body tomu samozřejmě sluší a jsou potřeba. Je sice pěkné, že jsme odehráli s Hranicemi pěkný zápas pro diváky, ale když to není výhra a nejsou z toho body, tak je to úplně k ničemu,“ řekl Šmíd.

Litovelští mají dlouhodobější vizi – vybudovat kádr, který bude konkurenceschopný v nejvyšší soutěži.

„Chceme ligu v Litovli zachránit buď po té herní, nebo po administrativní stránce – kdyby někdo nechtěl postoupit, tak bychom v extralize určitě rádi zůstali,“ prohlásil před startem jara trenér Ivo Vávra.

Pohled do tabulky napovídá, že Hanáci budou muset spoléhat spíš na tu druhou variantu.

Bodový zisk se jim nepovedl ani ve středečním zápase proti Dukle, se kterou padli o 13 branek.

HC Dukla Praha - TJ Tatran Litovel 31:18 (18:7)

Nejlepší střelci: Klíma 6, Reichl, Syřínek a Blecha po 4 - Pohlmann 7, Geist a Číhal po 4. Rozhodčí: Deml, Dvořáček. Sedmimetrové hody: 4/2 - 3/1. Vyloučení 5:6 (ČK Havlíček). Diváci: 45