Na olympijských hrách můžou startovat čtyři nejvýše postavené české tenistky. Karolína Muchová je momentálně na 22. místě žebříčku WTA a uzavírá nejlepší kvarteto tuzemských hráček. Přesto čtyřiadvacetiletá semifinalistka letošního Australian Open do Tokia neodjede. Díky zmraženému žebříčku je místo ní v nominaci Markéta Vondroušová, která momentálně klesla až na 41. místo.

„Samozřejmě mě mrzí, že jsem se nedostala do nominace na olympiádu. Byla jsem připravená reprezentovat jak ve dvouhře, tak i ve čtyřhře, a opravdu jsem se těšila. Ale nezbývá než respektovat pravidla Mezinárodní tenisové federace a českému týmu budu aspoň na dálku fandit," citovala Muchovou ČTK.

Zmraženého žebříčku mohla Vondroušová využít díky koronaviru a ročnímu odkladu olympijského turnaje. Takzvaný zmražený žebříček měla kvůli zraněnému zápěstí ve druhé polovině roku 2019, kdy si zahrála finále French Open, a proto je pro Tokio výše než Muchová.

„Podle pravidel ITF má v nominaci přednost tzv. zmražený žebříček před žebříčkem aktuálním. Proto je v nominaci Markéta Vondroušová, přestože Karolína Muchová je před ní a převládá expertní názor, že v nominaci by s ohledem na výsledky a aktuální formu měla být spíše ona. Jak jsme však ověřili na úrovni vedení ITF, jakákoli změna nominace není možná,“ upřesnil šéftrenér Českého tenisového svazu Jan Stočes.

Českou republiku tak budou na OH reprezentovat Karolína Plíšková, Petra Kvitová, Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová. Ve čtyřhře by se pak měly představit páry Kateřina Siniaková s Krejčíkovou a Plíšková s Vondroušovou.

Mezi muži se na olympiádu kvalifikoval Jiří Veselý, ale účast na turnaji odmítl. „Po jarním souboji s covidem se necítím v takovém herním a fyzickém stavu, abych absolvoval náročný olympijský turnaj,“ uvedl Jiří Veselý.