„No, je toho opravdu už hodně. Ale pořád mám s ním trpělivost,“ nevzdává se Janík v rozhovoru pro Deník. Mechanici měli čtyři dny plné ruce práce. Opravené auto je připraveno. O víkendu chce Janík zaútočit na první místo na své oblíbené trati ve slovinské Illirské Bistrici. Pokud dojede…

Byl nucený konec na Babě velkým zklamáním?
Mrzí mě to hrozně. Tréninkové jízdy mi vycházely, jelo se mi skvěle. Tréninková jízda se mi podařila, navíc jsem věděl, že ještě jedu s rezervou do závodu, a pak se stane tohle. Je to jak ze špatného snu. Je to zklamání a velká škoda. Pezinská Baba je pro mě nějaká zakletá.

Kde viděli mechanici příčinu poruchy prasklého motorového bloku?
Pravděpodobně to prý zapříčinila únava materiálu.

Tomu se nedalo předejít?
Nevím. Motoráři mi řekli, že poruchu tohoto typu vidí vůbec poprvé. O to je to větší smůla.

O víkendu je už na programu závod v Illirské Bistrici. Bylo náročné dát motor do pořádku?
Asi čtyři hodiny po druhém sobotním tréninku jsem hned jel auto zavést k motorářům. Pracovali na tom intenzivně čtyři dny a dnes (ve středu 23. července, pozn. redakce) mi oznámili dobrou zprávu. Dali to dohromady, i když práce měli opravdu hodně. Museli vyměnit celý motor.

Dali vám záruku, že motor závod vydrží?
Záruku vám nedá pro závodní auto nikdo. Jistě že říkali, že by to vydržet mělo bez problémů, ale já už nevěřím ničemu (hořce se pousměje).

To se vám nedivím. Mitsubishi Lancer zlobí celou sezonu.
No, je toho opravdu už hodně. Ale pořád mám s ním trpělivost (směje se). Mám s ním totiž o hodně lepší časy, než jaké jsem měl před rokem.

Pokud dojedete.
Pokud dojedu. To je už věc jiná. Zítra (dnes, pozn. redakce) ho ještě pojedu vyzkoušet, aby se zahřál. Ve Slovinsku už nebude čas. Problém je v tom, že jsme auto stavěli měsíc před prvním závodem. Pořád je potřeba vychytat všechny mouchy.

Trať v Bistrici má dvě šikany. Patří k vašim oblíbeným?
Musím říct, že ano. Trať mi pasuje, je technická. Jsou tam dlouhé rovinky a netradičně se dokonce jede i z kopce. Hlavně jsem tam ze tří závodů skončil dvakrát na druhém místě.

S jakým umístěním budete spokojený?
Já už musím pouze vyhrávat. Může to znít nabubřele, ale je to tak. Pokud chci skončit celkově první, nic jiného mi nezbývá. Druhá místa jednoduše neberu.