„Turnaj hodnotím jen pozitivně. Byli jsme sice druzí nasazení, ale znali jsme kvality týmů. Pomohlo nám, že soupeři nepřijeli v nejsilnějším složení. Pro kluky je to velký úspěch. Ve finále kluci okusí evropský tenis," pochvaloval si kapitán a bývalý daviscupový reprezentant Jiří Novák postup svých svěřenců.

Čeští reprezentanti si v prvním kole poradili s Bulharskem 2:1 na zápasy. „Rozhodovala až závěrečná čtyřhra, kterou jsme vyhráli 6:3 ve třetím setu. Mohlo se stát cokoliv. Byla to otázka jednoho, dvou balonků. Štěstí se nakonec přiklonilo k nám," oddechl si Novák.

Ve druhém kole si čeští reprezentanti postup zajistili už po dvouhrách. „Měli jsme papírově silnějšího soupeře, ale kluci to zvládli bravurně. Bylo to 2:0 po dvouhrách a čtyřhra byla kosmetická," řekl kapitán týmu.

Finále s Polskem se hrálo už jen z povinnosti, protože oba týmy si zajistily postup. I tak Češi vyhráli 2:1. „Kluci si dokázali, že mohou hrát s každým," vyzdvihl bývalý daviscupový reprezentant.

Zároveň si ale netroufá odhadovat, kam by to mohli jeho svěřenci v budoucnu dotáhnout. „To je nezodpověditelná otázka. Třeba Radek Štěpánek byl do pětadvaceti absolutně bezvýznamný hráč. Nikdo netušil, že by se to mohl naučit, a najednou byl ve světové desítce. V sedmnácti, osmnácti se nedá nic odhadnout. Kluci mají dalších pět, šest let, aby se dostali na lepší pozice," upozornil Novák.

Po ukončení kariéry se věnuje tenisové mládeži a změnu si nemůže vynachválit. „Je to něco jiného, než když jsem hrál sám. Člověk se na vše dívá úplně jiným okem. Mám určité zkušenosti, které se klukům snažím předat. Hlavně mě to baví. Jsem rád, že jsem zůstal v tenisovém prostředí a s kluky můžu sportovat. Člověk už není tak vystresovaný, jako když sám hrál," poznamenal Novák.

Kvalifikační turnaj hostil tenisový areál ve Vésce a Novák toto klidné prostředí jen vítal. „Mně se tady moc líbí. Jezdím sem každý rok na turnaj ITF, který se konal minulý týden. Hrozně tomu fandím. Jakémukoliv sportovišti, které se buduje pro lidi, kteří mají rádi přírodu, dávám zelenou," ocenil Novák.

Na druhou stranu v odlehlé Vésce byl o turnaj velmi malý zájem. „To je jediné negativum. To ale nejsme schopni ovlivnit. Kdyby se turnaj přemístil doprostřed Olomouce, tak by to bylo něco jiného. Ale zase to má své kouzlo, že se turnaj koná uprostřed přírody," poznamenal Novák.