Celkem se v součtu s rodinným během rozeběhlo 6600 běžců 25 zemí a 45 národností. Včetně evropské elity, která se i letos v Olomouci představila v rámci projektu EuroHeroes.

V cíli byl nejrychleji talentovaný Němec Sebastian Hendel, který 21 kilometrů zvládl v čase 1:03:55.

„Začal jsem s tréninkem po vídeňském maratonu před pár týdny, takže jsem si nebyl jistý, jak se dnes budu cítit. Neměl jsem naběháno tolik, jak bych si představoval,“ přiznal 27letý specialista na dlouhé tratě.

Hendel se až v závěrečných stovkách metrů odpoutal od druhého Davida Nilssona, držitele švédského národního rekordu v maratonu. Třetí doběhl nizozemský olympionik Khalid Choukoud (1:04:27).

„Měl jsem hodně silný nástup do závodu. Nasadil jsem tempo a snažil se setřást ostatní. V závěru to bylo mezi mnou a Davidem, musel jsem se na posledním kilometru hodně vyždímat,“ přiznal celkový vítěz Hendel.

Oranžová lavina v podobě účastníků dm rodinné míle v rámci olomouckého půlmaratonu zaplavila centrum města. 17.6. 2023
VIDEO: Oranžová lavina v Olomouci. Na rodinnou míli vyrazily tisíce účastníků

České úspěchy

Start a cíl Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Patrik VebrStart a cíl Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Patrik VebrZdroj: Deník/Ivan Němeček

Nejrychlejším Čechem byl celkově devátý Patrik Vebr (1:08:17). Ten tak potvrdil pozici české jedničky na půlmaratonské trati.

„S umístěním spokojený jsem. Závod jsem si ale hodně protrpěl. Atmosféra v Olomouci je ale skvělá. Podvečerní závody mají svoje kouzlo. Trať je moc hezká. Olomouc je známá horkem, dnes počasí bylo skvělé,“ řekl Vebr.

Mezi ženami triumfovala Belgičanka Hanne Verbruggenová (1:12:44) před českou běžkyní Terezou Hrochovou, která trať zvládla v čase 1:12:44. Díky fantastickému finiši brala krásné druhé místo.

„Zkusila jsem to. Ve finiši mi pomohl Daniel (modrátor Stach, pozn. red.), kterému děkuji. Jinak bych byla třetí, tohle je jeho práce,“ usmívala se účastnice olympijského maratonu v Tokiu.

Start a cíl Mattoni 1/2Maratonu Olomouc.Start a cíl Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Tereza Hrochová finišuje (vlevo)Zdroj: Deník/Ivan Němeček

Stejně jako v žádném z předchozích ročníků nechyběla olomoucká legenda Petra Kamínková, 42násobná mistryně ČR na nejrůznějších distancích, či David Wittner, starosta Nördlingenu, německého partnerského města Olomouce.

Čtyři štafety dokázala postavit Moravská filharmonie, jejíž domov stojí na Horním náměstí přímo u startovní čáry.