Na Hané se již brzy uskuteční nejoblíbenější běžecká akce na Moravě. Startuje v sobotu v 19 hodin přímo v historickém centru Olomouce na Horním náměstí. Očekává se účast celkem 38 národností.

„Olomoucký půlmaraton je zaměřen hlavně na evropské běžce. V elitním poli je přihlášena česká špička, zástupci Belgie, Polska, Slovenska, Ukrajiny, Německa, jednáme i se severskými státy. Mohli bychom útočit na evropské rekordy olomoucké trati,“ věří Tomáš Mirovský, koordinátor závodů pořádající společnosti RunCzech.

Olomoucký Mattoni 1/2Maraton se dočká 12. ročníku a jeho součástí bude již tradičně bohatý doprovodný program. Kapely a DJ podél trati se představí na Marathon Music Festivalu. V pátek a sobotu se na Výstavišti Flora uskuteční největší tuzemský sportovní veletrh Moravia Sport Expo. Velkou popularitu si získal také dm rodinný běh, který si nenechá ujít ani Miroslav Žbánek, primátor statutárního města Olomouc.

Moravia Sport Expo
Největší sportovní veletrh. Výstaviště Flora hostí Moravia Sport Expo

„Naposledy jsem Rodinný běh běžel s mým nejmenším prckem. Když starší syn pak viděl tričko a medaili, které jsme dostali, nakonec litoval, že se také nezúčastnil. Letos manželka přihlásila všech našich pět dětí včetně mě. A nakonec se přihlásila i ona. Minimálně se budeme ucházet o cenu za nejpočetnější rodinu,“ usmíval se olomoucký primátor na úterní tiskové konferenci.

Populární půlmaraton přinese pro region desítky milionů korun v rámci iniciované spotřeby nebo v multiplikačních tržbách. Akce přivítá mimo běžců také turisty. Například v roce 2019 se závodu účastnilo 10 tisíc běžců a do Olomouce zavítalo dalších 20 tisíc návštěvníků. Celková částka, kterou utratili, je přibližně 26 milionů korun.

„Věřím, že zase přivedeme spoustu běžců nejen z Olomouckého kraje, ale z celé republiky a zahraničí. Věřím, že tím děláme dobré jméno regionu. Akci můžeme uspořádat právě i díky městu a kraji, protože máme finanční podporu a funguje součinnost s městskými organizacemi,“ uvedl Tomáš Mirovský.

Obyvatelé a návštěvníci Olomouce se budou muset smířit s řadou dopravních opatření, jejichž kompletní přehled najdou na webu ZDE.

Zajímavost na závěr

Oblíbenost maratonů a půlmaratonů můžeme sledovat i v zahraničí. Například v Rakousku představuje sport obecně šest procent (to činí více než 20 miliard eur) celkového hospodářského výkonu Rakouska.

Tento rok se na Vienna City Marathon zaregistrovalo asi 40 000 závodníků a celkově se závodu zúčastnilo cca 95 000 osob s celkovými výdaji 25 milionů eur.

Ještě větší je BMW Berlin Marathon, kterého se minulé září účastnilo 62 000 běžců ze 137 zemí. Do Berlína na maratonský víkend přijíždí více než 150 000 lidí a celkové turistické výdaje činí 60 milionů eur.

Olomoucký půlmaraton, 14.8. 2021
Mattoni 1/2Maraton se blíží! Zbývají poslední volné registrace