„Město podporuje sport na všech úrovních a běh patří v tomto ohledu k těm nejkrásnějším aktivitám, protože jediné, co k němu potřebujete, jste vy sami. Stačí se nadechnout a rozběhnout," řekl ke konání akce olomoucký primátor Miroslav Žbánek.

Kromě samotného půlmaratonu bude olomoucký běžecký festival obsahovat další menší běhy, z nichž jeden bude zbrusu nový. Jednat se bude o Šantovka 5km běh, který z důvodu hlášených vysokých teplot odstartuje od obchodního centra Šantovka už o deváté hodině dopolední. Před Šantovkou bude pro účastníky i jejich doprovod připravena velká fanzóna.

Tisková konference před pořádáním Mattoni Olomouc Running Festivalu 2024 - primátor Olomouce Miroslav Žbánek | Video: Deník/David Kubatík

Další, již tradiční závod, pak bude určen pro rodiny s dětmi a ponese název DM rodinná míle. Jak již název napovídá, poběží se společně a pouze na vzdálenost jedné míle, což odpovídá zhruba 1,6 kilometru. Podle odhadů by se jej mělo zúčastnit až 1200 dětí a jako již každoročně se na start postaví i primátor města Miroslav Žbánek se svou rodinou.

Fotogalerie: Tisková konference před zahájením Mattoni Olomouc Running Festival

Pro ty úplně nejmenší pak bude určen i DM Bambini run. Děti mezi dvěma až třemi lety poběží trať dlouhou 100 metrů, mezi čtyřmi až pěti lety 150 metrů a mezi šesti až sedmi lety pak 200 metrů.

Samotný zlatý hřeb celého dne bude odstartován v 19 hodin na olomouckém Horním náměstí a jeho délka bude 21 kilometrů. Jeho kapacita je až 6000 běžců, čímž se řadí na druhé místo mezi všemi českými běžeckými akcemi. A ač většinu startovního pole budou tvořit Češi, na start se postaví příslušníci neuvěřitelných 51 národností.

Největším favoritem bude německý šampion na 5000 i 10000 metrů Sebastian Hendel, který obhajuje celkový triumf série EuroHeroes z minulého roku. A za obhajobou vykročil skvěle, když jednoznačně vyhrál minulý závod v Českých Budějovicích. Největším vyzyvatelem by mu pak měli být Brit Jonathan Mellor, Ital Danielle D'Onofrio či aktuální lídr EuroHeroes, Ukrajinec Mykola Mevsha.

Mezi ženami se pak o příčky nejvyšší bude ucházet Ukrajinka Maryna Nemchenko, Lilia Fisikovici z Moldavska, Polka Monika Jackiewicz či Maďarka Nora Szabó.

„Hanácká metropole je naší nejtradičnější destinací pro regionální závody. Program jsme navíc obohatili o nový závod na pět kilometrů, takže spolu s DM rodinnou mílí a DM bambini run se celá akce stává plnohodnotným běžeckým festivalem," řekl ředitel závodu Carlo Capalbo.

Program Mattoni Olomouc Running Festivalu:

Sobota 15. června 2024:

7.00-8.00:
výdej startovních čísel na Horním náměstí (Šantovka 5km běh)

9.00-17.00: Moravia Sport Expo (Výstaviště Flora)

9.00: START Šantovka 5km běh

13.00: Start doprovodného programu

17.00: START DM rodinná míle

17.45: START DM bambini run

19.00: START Mattoni 1/2Maraton, START 2Run, START štafeta, START běh o pohár rektorky UP

20.20 - 20.40: Slavnostní vyhlášení vítězů

22.00: Vítání posledního běžce