„Za roky pořádání závodu víme, jak důležitý je pro zdravý životní styl i naši propagaci. Městu jeho konání přináší výhody v podobě tisíců návštěvníků, kteří zde stráví volný čas i jako turisté a navíc velmi dobře funguje jako osvěta běhu," uvedl primátor města Miroslav Žbánek.

Jeho slova pak potvrzují i statistiky. Dle nezávislé studie z roku 2019 do Olomouce kromě závodníků zavítalo i dalších 20 tisíc návštěvníků, z nichž bylo 52% místních nebo z kraje, 43% z jiného kraje České republiky a zbylá 4% ze zahraničí. Každý z nich pak průměrně utratil 638 korun. Celková částka pak činila cca 26 milionů korun.

Vychutnat si atmosféru samotného závodu je možné hned několika způsoby. Kromě klasické 21 kilometrové trati je možné si běh rozdělit. A to ať už v rámci štafety nebo 2Runu, který startuje v 19 hodin. Zapojit se je možné i do oblíbené DM rodinné míle, která je ideální pro děti, úplné začátečníky či seniory.

„Půlmaraton v Olomouci přesně vystihuje podstatu sportu, kterou není jen překonávání překážek, alei radost z pohybu. Jako kraj se snažíme podporovat všechny sportya sportovce, včetně těch s hendikepem," zdůraznil náměstek Olomouckého kraje pro oblast sportu Michal Zácha.

Závěrečný den UniCredit Czech Open 2023 v Prostějově. Exhibice Tomáš Berdych - Jakub Menšík
Tenis jsem nechtěl vidět, říká Berdych. Teď ho čeká Wimbledon s Lehečkou

„Sport a Olomouc zkrátka k sobě patří, protože půlmarton se během let stal největším regionálním půlmaratonem v České republice a jednou z nejvýznamnějších sportovně-společenských událostí celého kraje," doplnil jej ještě primátor Žbánek.

Významnou akcí, která se se závodem tradičně pojí, je Moravia Sport Expo. Veletrh sportovních aktivit, potřeb a olomouckých sportovních klubů. Na něm si účastníci půlmaratonu mohou vyzvednout svá startovní čísla či nakoupit běžecké vybavení. Pro všechny věkové kategorie je pak připraven bohatý doprovodný program. Děti se budou moci zapojit do nejrůznějších soutěží a vyzkoušet si celou řadu sportů, které představí desítky lokálních sportovních klubů.

Časový harmonogram (Sobota 17. června):

Hlavní závod: 19.00
Štafetový závod: 19.00
2Run: 19.00
Běh o pohár rektora UP: 19.00
DM rodinná míle: 17.00 (Start: Dolní naměstí, Cíl: Horní náměstí)
DM bambini run: 17.45 (Start a cíl: Horní náměstí)