Vynikající úroveň závodů se ukázala v tom, že na všech zmíněných tratích padly světové juniorské rekordy. Markéta v závodech kde často rozhodovaly jen dohmaty překonala také své osobní a tím i národní rekordy.

„Vždy když na vrcholné akci překoná sportovec své osobní maximum je to vynikající a svědčí to o dobré celoroční práci včetně umění vyladění a koncentrace na vrcholný okamžik. Markétě se to podařilo ve všech svých závodech navíc pro středoevropana v nezvyklých podmínkách tropického slunce v otevřeném bazénu,“ řekl trenér reprezentace Zbyněk Svozil.

Další výborný výkon podal reprezentant Libor Válek z Mostu, když na 200 metrů získal místo čtvrté, také v republikovém rekordu. Dalšími členy výpravy byl úspěšný mladičký Oldřich Peleška (2×7. místo) a Barbora Sládečková z Prahy.

„Barbora zvolila jiný způsob přípravy mimo zbytek družstva. Riskantní aklimatizace v Bogotě s 2500m výškou nad hladinou moře však nevyšla a hlavní želízko v ohni výpravy získalo pouze páté místo a žádné osobní maximum,“ uvedl Svozil.

Nyní se na soustředění v Olomouci připravuje na mistrovství Evropy seniorů celé reprezentační družstvo. Z olomouckého klubu potápěčů doplní Markétu Svozilovou i její sestra Zuzana a Petra Hostinská. Šampionát se koná v maďarském Egeru 23. – 31. července.