Zubří je soupeř, který nováčkovi z Litovle z celého extraligového pelotonu sedí snad nejlépe. Už v domácím souboji Tatran nenápadně sahal po bodech, podobný scénář se pak opakoval v sobotu na Valašsku.

Domácí se sice zkraje zápasu ujali vedení, pak ale začalo vše hrát do karet Tatranu. Střelecky se prosazovali Luděk Piwko, Dominik Tkadleček, ale i další. Skvěle se dařilo gólmanovi. Nadšeně bojující Hanáci dokázali svižně skórovat v přesilovkách i v početní nevýhodě a ujali se vedení 15:9.

„Celý týden jsme se připravovali, diskutovali. Bohužel naše mentální příprava na zápas selhává. V prvním poločase byla špatná obranná fáze, nefungovala komunikace mezi obranou a brankáři,“ kroutil hlavou trenér Zubří Dušan Poloz.

Jeho tým dokázal ještě do 30. minuty snížit na rozdíl dvou branek, Litovel ale skórovala s poločasovou sirénou a poprvé v extraligové sezoně dokázala vyhrát úvodní dějství (19:16).

„Samozřejmě jsem přemýšlel, co říct klukům v šatně. Tým ve druhém poločase pochopil důležitost zápasu a během tří minut se mentálně v šatně připravit na druhý poločas,“ oddechl si Poloz.

„My jsme odehráli dobrý první poločas. Šli jsme do šaten za stavu plus tři branky. Bohužel druhý poločas byl něco jiného,“ předeslal litovelský trenér Ivo Vávra.

Po změně stran trvalo týmu Zubří přibližně třináct minut, než definitivně zlomilo litovelský odpor. Od stavu 23:22 už ale bylo takříkajíc vymalováno.

Ze strany Litovle to pak začala být obehraná písnička. "S dvaceti technickými chybami se nedá vyhrát, navíc tady v Zubří. My musíme hráče naučit, aby rozhodovali zápasy. Momentálně to není teď v našich silách,“ uznal kouč Vávra.

Jeho tým nakonec udržel alespoň jednociferný rozdíl ve skóre, Zubří vyhrálo 37:28.

„Ty dva poločasy byly úplně jako den a noc. Bohužel náš výkon je průšvih a nejde to tak dělat. Výkony jsou jak na sinusoidě,“ konstatoval Poloz.

Litovel se tedy premiérových bodů nedočkala. V sobotu od 17 hodin bude mít šanci v domácím zápase s předposledním Brnem, které už ale nasbíralo šest bodů a Hanákům se tohle manko bude zatraceně těžko dohánět.

HC ROBE Zubří – TJ Tatran Litovel 37:28 (16:19)

Nejvíce branek: Hrstka 7/4, Vlk 7, Korbel 6 – Piwko 10, Tkadleček a Šmíd po 4. Rozhodčí: Valášek, Vychodil. Sedmimetrové hody: 4/4 – 5/5. Vyloučení: 6:10. Diváci: 914.

Litovel: Juráš, Navrátil - Kuchař, Barabáš, Číhal 3, Hanák 1, Šuba, Šmíd 4, Tkadleček 4, Havlíček, Štencl 2, Prošvic 3, Macek, Geist 1, Piwko 10/5. Trenér: Ivo Vávra.