„Jsme nováček a každý bod je pro nás zisk," usmíval se po třetím extraligovém zápase sezony trenér Litovle Lubomír Krejčíř.

Předchozí dvě bitvy s Duklou Praha a Jičínem Tatran těsně prohrál a i v zápase s Karvinou to vypadalo, že se stejný scénář bude opakovat i do třetice.

S Tatranem to ve druhém poločase, do kterého vstupoval s jednogólovým mankem (14:15), nevypadalo zrovna růžově. Karvinský ostrostřelec Radim Chudoba totiž svojí neomylnou levačkou sázel do litovelské sítě jeden gól za druhým a domácí se jenom zuby nehty drželi v závěsu.

Čtyři minuty před koncem druhého poločasu zvyšoval Jiří Užek na 27:23 pro Karvinou a na Tatran by si v tu chvíli nejspíš vsadili jen největší optimisté.

Koncovka však domácím vyšla náramně. Všechno načala šťastná trefa Matěje Konšela (24:27), na rozdíl dvou branek snížil Jakub Schmalz, jenže to už do konce zápasu zbývala poslední minuta.

Ta však z pohledu karvinských házenkářů trvala celou věčnost. Během ní se vytáhl klíčovým zákrokem i litovelský gólman Petr Habermann a dvacet vteřin před koncem snížil Jan Šmíd na rozdíl jediného gólu. Karviná měla za úkol udržet míč v útoku, což se jí nepovedlo.

„V závěru hráli samí bažanti, nebyl tam žádný ze zkušených hráčů," konstatoval karvinský asistent Jaroslav Hudeček. „Prohospodařit takový náskok by ale neměli ani zkušení, ani bažanti," dodal.

Tíha okamžiku na hosty dolehla v nejméně vhodnou chvíli, Jakub Schmalz soupeři vypíchl míč a řítil se sám na brankáře. Neomylně zakončil, vyrovnal na 27:27 a litovelská hala explodovala radostí. Aby ne, zápas právě skončil a Hanáci tak na třetí pokus dosáhli premiérového bodu v extralize.

Trenér Lubomír Krejčíř tak mohl být na své svěřence právem hrdý.

„Udělali jsme všechno pro to, abychom to Karviné v závěru ztížili. Dneska stálo štěstí při nás, ale byla v tom i šikovnost našich hráčů, že získali míč," upozornil zkušený lodivod. „Rozhodně si myslím, že bod byl zasloužený," doplnil Krejčíř.

Litovelský spasitel Jakub Schmalz měl po utkání hodně důvodů k úsměvu. „Byl to můj nejvysněnější a nejdůležitější gól," prohlásil. „Bude mě to v kabině něco stát, ale s tím se počítá. Jsem rád, že to vyšlo na mě a můžu si užívat slávu."

Tatran Litovel – HCB Karviná 27:27 (14:15)

Rozhodčí: Králíček, Letev. 7m hody: 1/1 – 4/3. Vyloučení: 4 – 8. ČK: Juříček – Drobňák. Diváků: 376.

Litovel: Baránek, Habermann – Schmalz 4, Barabáš 2, Nedoma, Hanák, Šuba, Šmíd 2, Konšel 6, Havlíček 1, Juříček 5, Pohlmann 6/1, Macek, Dolák 1. Trenér: Lubomír Krejčíř.

Karviná: Schams, Bartoň – Borys, Veřmiřovský 3/3, Hanisch, Chudoba 10, Hricišon, Jan Užek, Gelnar, Mlotek 5, Frančík 5, Jiří Užek 4, Drobňák, Paululík. Trenér: Marek Michalisko.