Ještě než se hráči Zubří stačili v litovelské hale rozkoukat, prohrávali o tři branky. „Očekával jsem, že to nebude nic jednoduchého, budujeme nový tým, máme spoustu mladých,“ řekl trenér týmu z Valašska Dušan Poloz.

Domácí těžili ze skvělého výkonu zkušeného brankáře Luďka Fabiána a brzy pochopili, že navzdory předzápasovým prognózám mají naději na bodový zisk.

„Kdybychom využili toho, co nám Luďa pochytal, tak by Zubří bylo v nesnázích,“ uvědomoval si kouč Hanáků Ivo Vávra.

Když ve 38. minutě bezchybný sedmičkový exekutor Luděk Piwko poslal Tatran do vedení 17:16, hala bouřila a ve vzduchu se začala vznášet senzace.

„Mě tenhle vývoj ale nepřekvapil, měl jsem připravené některé varianty. Poslal jsem na hřiště Martina Hrstku, který celý týden netrénoval, a když nastoupil, tak jsme Litovli odskočili,“ popisoval Poloz.

Právě chvíle kolem 40. minuty stály Tatran celý zápas. „Zlomilo se to za stavu 17:17. My jsme nevyužili tři útoky. Fatálními chybami jsme darovali soupeři míč a on nás trestal z rychlých útoků,“ zlobil se Vávra, který byl na Zubří velice dobře takticky připravený.

UBĚHAJÍ NÁS K SMRTI

„Věděl jsem, že nás na postavenou obranou nebudou přehrávat, ale že nás uběhají k smrti. Hráči se musejí naučit vnímat pokyny, ale spousta z nich hrála první extraligový zápas,“ upozornil Vávra na skutečnost, že do utkání naskočilo spoustu extraligových nováčků.

Zubří si z Hané odvezlo vítězství o pět branek. „S výsledkem jsme spokojeni, s výkonem nikoliv,“ hodnotil svoji premiéru u týmu Zubří Poloz. „Byl to pro mě první ligový zápas za muže a nervozitu jsem měl dost velkou. Ale tohle mě přesně baví. A to jsem byl dneska ještě moc klidný,“ smál se Poloz. „Je to show pro diváky, zápas měl náboj, byl krásně vyhecovaný, takže věřím, že si přišli na své,“ ocenil atmosféru v litovelské hale, kterou chválil také kouč Tatranu Vávra: „Diváci chodí a zklamaní být nemůžou. Borci z fanklubů udělali kus práce, lidi se k nim přidali a atmosféra byla výborná.“

Zápas sice pro Litovel úspěchem neskončil, tým, který má jako hlavní cíl vybojovat záchranu ví, že si body bude muset uhrát jinde. „Nemáme se za co stydět, kluci si zaslouží pochvalu. Přesto si myslím, že jsme se porazili sami, nebyli jsme schopni proměnit vyložené šance a ztratili jsme spoustu míčů technickými chybami, což přikládám nezkušenosti. Sezona nestojí na jednom utkání, musíme se dívat dál. Body se Zubřím by pro nás byly zlaté a jaksi navíc, o to víc mě mrzí, že jsme to nebyli schopni dotáhnout do konce,“ shrnul kouč Ivo Vávra.

Jeho svěřenci se ve 2. kole extraligy představí v Brně a v sobotu 22. září doma přivítají dalšího favorita soutěže z Karviné.

Tatran Litovel – Robe Zubří 22:27 (12:14)

Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Sedmimetrové hody: 7/7 – 2/3. Vyloučení: 3:6. ČK: Zeman (Z.). Diváci: 348.
Litovel: Fabián, Juráš – Kuchař 2, Číhal 2, Hanák 2, Šmíd 4, Tkadleček 1, Havlíček, Štencl 1, Kršek 1, Hrachový, Prošvic, Vincour, Macek 1, Geist 1, Piwko 7. Trenér Ivo Vávra.
Nejvíce branek Zubří: Dokoupil 5, Weber 5, Korbel 4. Trenér: Dušan Poloz.