Sedmadvacetiletý rodák z Adelaide navázal na rok starý triumf svého kolegy Daryla Impeyho. Členové australské stáje si Czech Tour podmanili od úvodní časovky v Uničově až po samotný vrchol pod šternberským hradem.

„Je to úžasné. V posledních několika měsících jsem tvrdě pracoval a je příjemné vidět, že se to vyplatí,“ radoval se Australan.

„Byl to ale opravdu těžký den a musel jsem být stále na pozoru a reagovat na nebezpečné útoky. Kluci z našeho týmu ale předvedli skvělý výkon a pomohli mi,“ pochvaloval si Howson.

Rozhodovalo se na kostkách

V neděli na jezdce čekalo celkem devět vrchařských prémií. Ve stoupání na Černohorské sedlo uniklo trio cyklistů, ale na čele vydrželi jen po nájezd na první ze čtyř okruhů v cílovém Šternberku, kdy je dostihlo hlavní pole. Tradičně rozhodovalo při stoupání po kostkách na trati Ecce Homo. V posledním kopci získali malý náskok Howson. Na třetí místě přijel do cíle Adam Ťoupalík ze stáje Elkov Kasper.

„Když v posledním kole odskočili Howson a Hölgaard, tak jsem neměl sílu se jich zachytit. Ve sjezdu jsem se snažil dostat co nejvíce dopředu, v poslední zatáčce jsem skočil Eenkhoorna a bylo z toho skvělé třetí místo. Od extrémně náročného stoupání na Dlouhé stráně se jelo hodně rychle a cítil jsem se dnes dobře. Kluci uprchlíky sjeli a nakonec jsem spokojen já i celý tým. Pro tým to byl důležitý závod a náš výsledek považuji v tak silné konkurenci za velice dobrý,“ řekl Adam Ťoupalík, který si celkově polepšil na čtvrtou pozici.

O dvě příčky níž byl olomoucký talent Jakub Otruba. V elitní desítce se umístil také Petr Vakoč. Šternberský rodák Michael Kukrle dojel v konečném pořadí dvanáctý.

Czech Tour 2020

3. etapa (Olomouc – Frýdek-Místek, 209,8 km): 1. Meeus (Belg./SEG Racing Academy) 5:18:38, 2. Kanter (Něm./Sunweb), 3. Laas (Est./Bora-hansgrohe), 4. Van Rooy, 5. Capiot (oba Belg./Sport Vlanderen-Baloise), 6. Eenkhoorn (Niz./Jumbo-Visma), …10. T. Bárta (ČR), 15. A. Ťoupalík, 22. Neuman (oba ČR/Elkov-Kasper), 27. Vakoč (ČR/Alpecin-Fenix) všichni stejný čas.

Závěrečná 4. etapa (Mohelnice – Šternberk, 179,2 km): 1. Howson (Austr./Mitchelton-Scott) 4:24:44, 2. Hölgaard (Nor./Uno X) stejný čas, 3. A. Ťoupalík (ČR/Elkov-Kasper), 4. Eenkhoorn (Niz./Jumbo-Visma), 5. Bauer (N. Zél./Mitchelton-Scott), 6. Schmid (Švýc./Leopard), …9. Vakoč (ČR/Alpecin-Fenix), 17. Otruba všichni -9, 22. Kukrle (oba ČR/Elkov-Kasper) -26.

Konečné pořadí: 1. Howson 14:44:35, 2. Bauer -19, 3. Hölgaard -29, 4. A. Ťoupalík -43, 5. Haga (USA/Sunweb) -44, 6. Otruba -47, …9. Vakoč -55, 12. Kukrle -1:02, 31. J. Bárta (ČR/Elkov-Kasper) -3:49.