Smečařky Darina Košická, Martina Michalíková, nahrávačka Šárka Kubínová a blokařka Veronika Strušková.

Čtyři olomoucké volejbalistky by mohly obléknout reprezentační dres.

„Je to zatím širší nominace, ale určitě je to dané tím, že letos nějaké výsledky máme a hrajeme dobře. Takže věřím, že se tam naše hráčky prosadí,“ okomentoval vyšší zastoupení olomouckých hráček v reprezentaci trenér VK UP Olomouc Jiří Teplý a dodal: „Pro hráčky je to určitě motivace, mohlo by jim to pomoct.“

Zdeněk Pommer, trenér OstravyTrenér Zdeněk Pommer. Autor: DENÍK / Stanislav Heloňa

Talent ze Šternberka

Dalším jménem, které má souvislost s olomouckým klubem, je Gabriela Orvošová.

Velká naděje celku z hanácké metropole odehrála několik zápasů v úvodu sezony za ambicióznější Olomouc, poté putovala do Šternberku a opačným směrem zamířila ostřílená Jana Napolitano Šenková.

Mladičká 193 centimetrů vysoká volejbalistka patří ve Šternberku k oporám, navíc působila ve více soutěžích a také v mládežnické reprezentaci. Šternberské kadetky se společně s ní staly mistryněmi republiky.

„Věděli jsme, že Gábina je velmi dobrá. I když nám spoustu lidí říkalo, že v ženách nebude hrát. Ale nastupovala už i v Olomouci, udělali jsme všechno pro to, aby dostala příležitost v nejvyšší ženské soutěži. Myslím, že se tam chytila a hraje dobře,“ řekl na adresu slibné hráčky kouč Jiří Teplý a pokračoval: „Je to jeden z talentů, který tu příležitost musí dostat včas. Hodně se na tom pracovalo v Olomouci i ve Šternberku a je skvělé, že se dostala i do reprezentace,“ těšilo lodivoda vysokoškolaček.

Z extraligy většina hráček

Pozvánky k mezinárodním zápasům si vysloužily pochopitelně také hráčky, které svůj volejbalový rok tráví v náročných zahraničních soutěžích.

Z bývalých hráček z regionu tak budou reprezentovat exprostějovské Pavla Vincourová či Andrea Kossányiová či někdejší smečařka Olomouce Helena Kojdová, která je však ve švýcarském Düdingenu ve stavu zraněných.

Z české extraligy je nominováno 18 z 29 hráček, Zdeněk Pommer mladší má jako trenér extraligové Ostravy přehled o výkonech volejbalistek v české nejvyšší soutěži.

„Může to sledovat. V první fázi tam chodí mladší hráčky z extraligy a potom když se jde do nějaké vrcholné akce, tak tam zamíří i zkušené hráčky ze zahraničí. Je ale dobře, že si tím naše holky projdou,“ mínil kormidelník Olomouce Jiří Teplý s tím, že s reprezentačním koučem v kontaktu není.

„Zatím jsme nic neprobírali. Trenér zná kvalitu hráček a podle toho to řeší. Loni bylo v reprezentaci možná víc hráček z Ostravy a letos je ten širší výběr trochu spravedlivější,“ podotkl Teplý.

Pozvánka míří i do Přerova a Prostějova

Svá želízka v reprezentačním ohni budou mít i další dva týmy z kraje.

Za přerovské Zubřice je pozvána blokařka Kateřina Kohoutová.

Zkušenosti s reprezentací už má libero Prostějova Julie Kovářová, další nominovanou Agelku Veroniku Trnkovou zbrzdí na nějakou dobu zdravotní potíže s nohou.

Reprezentaci čekají letos turnaje World Grand Prix v Peru, Portoriku a Kanadě, kvalifikace na MS v Polsku či mistrovství Evopy v Ázerbájdžánu a Gruzii.

Nominace volejbalové reprezentace žen pro sezonu 2017

Nahrávačky: Šárka Kubínová (UP Olomouc), Kateřina Valková (Ostrava), Pavla Vincourová (Budowlani Lodž/Pol.) Lucie Smutná (Drážďany/Něm.), Lucie Mühlsteinova (LKS Lodž/Pol.).

Smečařky: Darina Košická, Martina Michalíková (obě Olomouc), Michaela Mlejnková (Stuttgart/Něm.), Andrea Kossányiová (Vratislav/Pol.), Karolína Bednářová (Wiesbaden/Něm.), Helena Havelková (Šanghaj/Čína), Eva Hodanová (Drážďany/Něm.), Helena Kojdová (Düdingen/Švýc.), Petra Kojdová (Ostrava).

Blokařky: Barbora Purchartová (Drážďany), Iva Nachmilnerová (Ostrava), Veronika Trnková (Prostějov), Kateřina Kohoutová (Přerov), Klára Vyklická (Olymp Praha), Veronika Strušková (Olomouc).

Univerzálky: Gabriela Kopáčová, Vendula Měrková (obě KP Brno), Gabriela Orvošová (Šternberk), Marie Toufarová (Ostrava), Aneta Havlíčková (Scandicci/It.), Soňa Mikysková (Bielsko-Biala/Pol.).
Libera: Julie Kovářová (Prostějov), Veronika Dostálová (Olymp Praha), Nikola Vaňková (KP Brno).