Vládní rozhodnutí o nouzovém stavu a s ním spojená opatření znemožnila uspořádat tak velký běžecký svátek. „S omezením na 20 účastníků na venkovních akcích není v letošním roce možné uspořádat Mattoni 1/2Maraton v Olomouci, Českých Budějovicích a Karlových Varech,“ prohlásil Tomáš Coufal, event director RunCzech.

„Půlmaraton v Olomouci se neuskuteční. Máme tam kapacitu 6000 lidí, aktuálně jich bylo přihlášených 4000,“ potvrdila pro ČTK mluvčí RunCzech Kristina Rudišová.

Organizační tým tak znovu zažíval pocity jako na jaře.

„Jako bychom se vrátili v čase, kdy jsme na jaře seděli v kanceláři a čekali na tiskovou konferenci. Tenkrát, stejně jako nyní, došlo k většímu omezení, než jsme čekali,“ konstatoval Coufal.

Původní termín byl stanoven na 13. červen, následoval odklad na 30. srpna. Nyní byl odpískán i poslední možný říjnový start.

Palce organizátorům po celou dobu držela i tvář závodu, pro kterou je olomoucký běžecký festival srdeční záležitostí.

„Pevně věřím, že se to povolí a bude se moci běžet. Ale kdyby ne, tak se svět nezboří,“ prohlásila během jara Petra Kamínková. Legendární běžkyně ze Svatého Kopečku dokončila v loňském roce náročný závod jako 14. v pořadí žen.

Na jedenáctý ročník si ale stejně jako ostatní bude muset počkat do příštího roku.

RunCzech vyšel běžcům vstříc a své startovné si mohou převést na rok 2021 nebo dokonce na rok 2022.