„Věřím, že poběžím na stejné úrovni jako minulý rok. Kdybych běžela kolem hodiny devatenáct, tak bych byla velmi spokojená," říká Kamínková před sobotním startem.

Olomoucký půlmaraton
20.6.2015
Hlavní závod s více než pěti tisíci běžců bude z Horního náměstí odstartován v 19 hodin.
Již o dvě hodiny dříve se však na tříkilometrovou trať vydají téměř tři tisícovky účastníků rodinného běhu. 

Jaká je aktuální forma před olomouckým půlmaratonem?
Minulý týden jsem startovala ve švýcarském Bernu a pořadatele jsem překvapila druhým místem. Porazila jsem spoustu dobrých běžkyň. Do deseti kilometrů mám velmi dobrou formu. Půlmaraton je ale o vytrvalosti, morálu a trápení, což mi moc nejde. V Karlových Varech jsem ale zaběhla výborný čas. Věřím, že poběžím na stejné úrovni jako minulý rok. Kdybych běžela kolem hodiny devatenáct, tak bych byla velmi spokojená.

Do jaké míry by vám k dobrému času mohlo pomoci skvělé startovní pole?S africkými běkyněmi samozřejmě nesoupeřím (smích). To je úplně jiný level. S nimi budou mít problémy i nejlepší muži. Vnímám spíš evropskou konkurenci. Hlavně se zaměřím na české běžkyně. Budu se snažit být nejrychlejší v domácí konkurenci.

Díváte se moc na oblohu, aby během dnešního závodu nepršelo?
Musím říct, že mně déšť nevadí. Je to podstatně lepší, než kdyby bylo čtyřicet stupňů jako před čtrnácti dny v Českých Budějovicích. Nevyhovoval by mi ani silný vítr. V dešti přijde míň lidí fandit, ale to nevadí. Hlavně, ať všichni ve zdraví doběhnou do cíle.

Petra Kamínková

Věkem jste překročila čtyřicítku, ale stále patříte mezi českou špičku. Jak dlouho se na takové úrovni ještě dá udržet?
Je to těžké. Už pracuju a do lesa se chodím odreagovat. Mám spoustu kamarádů, se kterými trénuji. Běhám podstatně míň, ale mám nějaký talent v sobě. V půlmaratonu jsem porážela africké běžkyně a měla jsem časy kolem hodiny dvanáct. Teď běhám hodinu devatenáct, což je podstatně horší. Když zdraví vydrží, tak se to ještě několik let dá vydržet.

Co jako olomoucká rodačka říkáte na to, kam se půlmaraton dokázal posunout?
Musím říct, že je úplně neskutečné, co tady Carlo Capalbo vytvořil. Řekla jsem to už několikrát, že se před ním skláním. Má mé velké díky, že tento závod vytvořil. Vždy jsem si říkala, že Olomouc je pěkné město a je škoda, že žádný mítink tady není. Takové malé město je rázem známé po celém světě.

OMEZENÍ: Půlmaraton vytlačí auta. Kam vás nepustí a jak pojede MHDELITA: Jako v New Yorku. Běžecké super-hvězdy si Olomouc samy vybraly