Judo není jen o fyzické síle, jak by se na první pohled mohlo zdát. Důležitá je zde především chladná hlava a pozitivní mysl. O tom se Renata Zachová přesvědčila ve svém prvním utkání. Proti Zachové nastoupila ruská reprezentantka Mariia Serdiutskaia, která také první polovině zápasu udávalo tempo. Po pouhých 15 sekundách vystihla správný moment a hodila Zachovou na wazari za použití chvatu okouri ashi harai. Po další minutě však Zachová vyrovnala skóre chvatem harai goshi. Tento stav vytrval až do prodloužení zápasu. I přes neustálé zkoušení nových technik se ani na české ani na ruské straně nepodařilo dosáhnout patřičněho ohodnocení. Mohlo tedy rozhodnout jediné, a to naprosté fyzické vyčerpání jedné z judistek. Po dlouhých 10 minutách zápasu obdržela Ruska trestný bod shido, čímž se Zachová posunula do dalšího kola.

Původně se předpokládalo, že největší soupeřkou Renaty Zachové bude současná dorostenecká mistryně Evropy Lara Cvjetko (CRO). Ta však v prvním kole podlehla reprezentantce z Turecka Hasret Bozkurt. A právě s tou se Renata Zachová utkala ve svém druhém kole. Ihned po počátečním gongu převzala Zachová dominanci chvatem Seoinage a vysloužila si wazari. Pouhá minuta však stačila k tomu, aby Bozkurt vyrovnala skóre. S ubíhajícím časem ubývala také síla obou soupeřek, a proto každá obdržela trestný bod shido. Rozhodující však byly poslední chvíle zápasu, kdy 15 sekund před koncem dostala Bozkurt druhé shido. To ji zjevně rozhodilo a dala tak Zachové šanci úspěšně použít chvat Goshi guruma. O vítězství Zachové se tak rozhodlo pouhou 1 sekundu před vypršením časového limitu, čímž se dostala do semifinále.

Vzájemné utkání o finále skončilo pro Renatu Zachovou neúspěšně. Tento boj se Srbkou Perisic, bronzovou medailistkou ze seniorského evropského šampionátu 2015, byl velmi vyhrocený už od samotného začátku. V první minutě obdržela Perisic shido za defenzivní judo, načež o pár sekund později hodila Zachovou chvatem Uchimata na wazari. V polovině zápasu nastal zlom, kdy Zachová svou soupeřku podtočila z chvatu a očekávala patřičné ohodnocení. To však nepřišlo, a tak zvýšila tempo a agresi z důvodu nedostatku času. Perisic v tuto chvíli už jen taktizovala a snažila se zápas co nejvíce pozdržet a opakovaně Zachovou blokovat na zemi za použití přechodu Sankaku. Pár sekund před koncem obdržela opět za defenzívu druhé shido. To jí však vzhledem k uplynulému času nevadilo a za tohoto stavu také tento duel vyhrála.

Po boji s Britkou Josie Steele už bylo jasné, že si Zachová bronzovou medaili z tohoto turnaje nepřiveze. Po minutě a půl upadla na plná záda i přes počáteční dominanci v zápase. Renata Zachová tak obsadila 5. místo a stává se tak již druhou judistkou JK Olomouc s tímto výsledkem. Stejně na tom byl i olomoucký judista Marek Švestka na EYOFu v holandském Utrechtu. Nejúspěšnější EYOF pro olomoucké judo tak zůstává nepřekonán. Jedná se o bronzovou medaili Marie Holčákové, kterou získala na EYOF Tbilisi 2011. (spo)