Na konci února se olomoucká výprava judistů zúčastnila Českého Poháru Grand Prix v Ostrava, který odstartoval honbu za body na Přebor České republiky 2019. Tento Pohár platí za obtížnou dvoudenní soutěž s více jako 1300 závodníky.

Nejzdárnější výkon předvedl starší žák Šimon Doubrava. Jeho výkon měl vzestupnou tendenci. Po ospalém prvním zápase, kdy vyhrál na pomocný bod, se probojoval až do finále, kde zvítězil nad polským závodníkem. Tím si vysloužil zlatou medaili.

Nejlepšího výsledku v kategorii mladších žákyň dosáhla Leontýna Formanová, která třemi ippony ukončila své soupeřky před vypršením časového limitu. V boji o zlato však nešťastně podlehla, a domů si tak odváží stříbrnou medaili.

,,Na tréninky juda chodím čtyřikrát za týden. Hodně se věnujeme technice chvatů, ale nejvíce mě stejně baví prát se v randori (cvičný zápas). Peru se často i se staršími dětmi, protože se od nich můžu něco nového naučit,“ říká Formanová, která letos oslaví teprve jedenáctileté narozeniny.

Po turnaji následoval i výcvikový camp pro výběr Moravy do 15 let. Toho se mimo jiné zúčastnili i judisté z Francie, Řecka, Ukrajiny, Polska a Slovenska.

,,Absolvovat takový camp je pro naše závodníky cenná zkušenost. Tréninky byly zaměřeny na randori a viděl jsem dost povedených hodů na záda. Dobrá a bezpečná technika, to je to, co chceme naše svěřence naučit,“ doplňuje japonský metodik Judo klubu Olomouc Gen Yonenaga.

TĚŽKÉ BITVY V JABLONCI

Série Českých pohárů v judu značí honbu za body na Přebor a Mistrovství České republiky. Nejvíce jsou hodnocena medailová umístění. Ta ve svých kategoriích urvaly Lucie Lexová a Leontýna Formanová na soutěži v Jablonci nad Nisou.

Lucie Lexová se představila v kategorii starších žákyň pod 15 let. První boj ve váhové kategorii do 40 kg však neskončil pro naši závodníci úplně nejlépe. Vlivem nerozhodného skóre musel pokračovat zápas do prodloužení, kde Lexová své soupeřce podlehla a pokračovala dále do opravných utkání.

Zde se zadařilo, a i přes délku vzájemných duelů, které vždy pokračovaly do prodloužení, se Lexová probojovala přes finále oprav a závěrečný boj o 3. místo, čímž si vysloužila bronz.

Druhou medailistkou z Olomouce byla Leontýna Formanová, mladší žákyně pod 13 let, která bojovala v kategorii do 30 kg. Zkouška ohněm čekala na Formanovou v semifinále, kde narazila na polskou závodnici Aleksandru Sznajder-Witus.

Zápas byl rozhodnut až v minutě prodloužení, který dopadl dobře pro českou stranu, a Formanová se tak probojovala až do duelu o zlatou medaili. Zde se střetla se Slovenkou Patrícií Tománkovou z Pezinoku, která naši závodníci porazila a posunula ji na stříbrnou příčku.

Za Judo klub Olomouc se dále představili Markéta Bajerová, Štěpán Zink, Jiří Nakládal a David Zaoral, kteří se sice neumístili na medailových pozicích, ale získali v soutěži cenné body z 5. a 7. míst.