Ve čtvrtfinálovém souboji s Chile byl šestadvacetiletý rodák z Olomouce nejplatnějším českým hráčem, když k postupu přispěl bodem a půl.

Minulou sobotu Hájek odlétal z pražské Ruzyně v roli týmové dvojky. To ještě nikdo netušil, že Tomáš Berdych po náročném wimbledonském tažení Davis Cup vynechá. Nakonec byla největší tíha odpovědnosti na Hájkovi, který nastoupil jak do páteční dvouhry, tak do sobotní čtyřhry.

„Jsem hrdý na celý tým, jak jsme to tady zvládli i bez Tomáše (Berdycha) a Radka (Štěpánka). Semkli jsme se jako jeden tým a podali jsme vynikající výkon,“ prohlásil Hájek v rozhovoru pro Facebook českého daviscupového týmu bezprostředně po skončení sobotní čtyřhry.

Pozice týmu kapitána Jaroslava Navrátila nebyla před utkáním zdaleka ideální. Tým se musel obejít bez dvou nejlepších hráčů, kteří daviscupové družstvo táhli v posledních zápasech. Do pátečních dvouher byl nominovaný kromě Hájka také Ivo Minář.

Ten celé utkání začal, když deklasoval dvojnásobného olympijského vítěze z Atén Nicolase Massua. 6:0, 6:2, 6:3. Takovou potupu Chilané ještě na domácí půdě nezažili. Ale to nebylo vše. Ve druhé dvouhře uštědřil Hájek Capdevillemu ještě horší debakl 6:0, 6:2, 6:1 a kapitán Navrátil byl příjemně šokovaný.

„Ivoš to fantasticky načal a já jsem výborným výkonem zvýšil skóre na 2:0,“ komentoval Hájek po pátečním singlu.

Chilané do něj překvapivě nominovali místo Jorge Aguilara týmovou trojku Capdevilleho.

„Všichni jsme si mysleli, že nastoupí Aguilar. Ale oni nakonec postavili Capdevilla a pro nás udělali asi dobře,“ smál se dobře naladěný Hájek, který se v pátek večer dozvěděl, že nastoupí i v sobotní čtyřhře.

V té nastoupil po boku pátého deblisty světa Lukáše Dlouhého. Tomu se ale ze začátku moc nedařilo na servisu, když v první sadě ztratil třikrát své podání.

Set ale nakonec urvala česká dvojice v tiebreaku a právě Hájek byl tahounem českého páru. Massu s Aguilarem uhráli v sobotu jednu čestnou sadu, ale po vítězství ve čtyřech setech se z postupu radovali Češi.

„Jsem úplně vycuclý. Spíš to po psychické stránce,“ prohlásil Hájek po čtyřhře. Rozdíl mezi Dlouhým a Hájkem na hřišti nebyl patrný, naopak to byl překvapivě olomoucký tenista, který ani jednou neztratil servis a táhl svého parťáka za vítězstvím. „Cítil jsem se opravdu výborně a odehrál jsem jeden z nejlepších zápasů ve svém životě,“ prozradil Hájek.

„Moc lidí nám asi nevěřilo, protože cítili, že bez našich dvou opor nemáme moc velkou šanci. Ale já jsem to viděl naopak a myslel si, že i bez Tomáše a Radka opravdu můžeme vyhrát,“ řekl olomoucký tenista, který byl v sobotu večer již dost vyčerpaný, ale především pyšný na to, co s ostatními v Chile dokázal.

V září se tenisté utkají v boji o finále. Všichni doufají, že v nejsilnější sestavě. V Srbsku totiž české tenisty nebude čekat nic lehkého. A divácká kulisa bude určitě bouřlivější, než byla v Chile, kde na tenisové příznivce zřejmě přišel zimní spánek.

Miroslav Mazal