Erik Janiš startoval z pátého místa. Českému závodníkovi se vydařil start a v průběhu úvodního kola se prosadil i před týmového kolegu Rossiho na třetí příčku.

Závod poznamenalo odstoupení jednoho ze soupeřů, po kterém vyjel na trať safety car.

Po restartu, k němuž došlo po dvou kolech přesně v polovině závodu, se na špici pole nic nezměnilo. Pouze Alexander Rossi několikrát zkusil zaútočit na Erika Janiše, ten mu však pro předjetí nenechal dostatek prostoru.

„Së třetím místem jsem spokojený, protože z páté startovní pozice dojet třetí je na Oscherslebenu výborný výkon. Hodně mi pomohl dobrý start. V první zatáčce jsem mohl být i druhý. Byl jsem těsně za Alexanderem, který zabrzdil a já musel taky, abych zabránil kolizi. Oba dva nás pak předjel Afanasijev, což byla škoda,“ litoval Janiš.

V dalším průběhu už se ale zaměřil na udržení třetího místa. „Nechtěl jsem udělat chybu a přenechat tak pódiové umístění týmovému kolegovi,“ přiznal Janiš, jenž do druhého závodu vyrážel z šestého místa.

Na německém okruhu se přitom vělmi těžko předjíždí. To se ve druhé jízdě jen potvrdilo. I když se po celých jednadvacet kol držel v těsném závěsu za dvojicí rivalů, ti nechybovali a nedali tak Janišovi možnost k předjetí. Výsledkem tak bylo šesté místo.

„Povedl se mi start, ale týmový kolega mě opět nepochopitelně zavřel. Musel jsem až do trávy a místo toho abych jednu řadu vydělal, tak jsem musel bránit svojí pozici. Hned ve druhé zatáčce jsem se ale dostal před Rossiho, protože ho zavřel Afanasijev,“ popsal Janiš úvod závodu.

V dalším průběhu už si polepšit nedokázal.

„ Snažil jsem se po celý závod držet soupeřů přede mnou, ale jakmile jsem se na ně dotáhl na kontakt, jako by zařadili další rychlostní stupeň a ujeli mi. Z toho jsem trochu rozladěn. Musel jsem tedy vyčkávat na chybu, protože s takto rozdílnými výkony motorů se nedá soupeřit,“ dodal Janiš.

„Tuto trať by měli zrušit, protože je to nuda: jak tu odstartujete, tak tu taky dojedete,“ nechal se slyšet šéf Janišovy stáje Igor Salaguarda.

Kalendář International Formula Master 2009 uzavře poslední podnik sezony, který se ve dnech 18. až 20. září uskuteční v italské Imole.